Hlavní obsah
Aktuální dění

Nejnovější ruská raketa Orešnik je vážná hrozba pro NATO

Foto: WikiImages/ Pixabay

Když v listopadu loňského roku Rusko poprvé vypustilo na Ukrajinu novou balistickou raketu středního doletu Orešnik, stala se i potenciální hrozbou pro obranu NATO.

Článek

Orešnik je značně odlišný od svých předchůdců. Podle dostupných analýz může nést až šest hlavic, každou vyzbrojenou šesti submunicemi, což znamená celkem 36 samostatných explozivních jednotek. Tato schopnost z něho dělá vysoce destruktivní zbraň schopnou zasáhnout rozsáhlé oblasti s větší efektivitou než tradiční balistické rakety.

Další zásadní vlastností Orešniku je jeho potenciál nést jaderné hlavice. V ruské vojenské doktríně tak představuje důležitý prvek pro jaderné odstrašení. Prezident Vladimir Putin loni v prosinci prohlásil, že s touto raketou Rusko „prakticky nebude potřebovat jaderné zbraně“, čímž naznačil strategickou roli Orešniku v budoucích konfliktech.

Nová hrozba pro NATO

V případě konfliktu s NATO by Rusko pravděpodobně použilo Orešnik k zásadním útokům na letecké základny aliance. Většina moderních stíhacích letounů, jako je F-35, je závislá na rozsáhlých a sofistikovaných leteckých základnách, které jsou v případě zničení obtížně nahraditelné. Ruské zkušenosti z Ukrajiny ukazují, že tradiční balistické rakety, jako Iskander nebo Kh-101, mívají problém s přesností a proniknutí přes protivzdušnou obranu. Orešnik tyto nedostatky eliminuje díky většímu pokrytí cílové oblasti a schopnosti obcházet obranné systémy.

Současné systémy protivzdušné obrany NATO, jako je MIM-104 Patriot, by měly problém s likvidací Orešniku kvůli jeho vysoké sestupné rychlosti a schopnosti manévrovat před dopadem. Efektivně ho mohou zastavit jen pokročilé protiraketové systémy, jako jsou Arrow 3 a SM-3 Block IIA, jejichž počet je v rámci NATO omezený.

Jak NATO může reagovat?

Evropské armády budou muset přizpůsobit svou strategii a větší měrou investovat do ochrany svých leteckých sil. Jedním z řešení je rozmístění letounů na menší a záložní letiště, což znemožní Rusku soustředit útoky na několik klíčových cílů. Další možností je posílení mobilních jednotek schopných provádět opravy letounů přímo v terénu.

Důležité také bude navýšení skladů náhradních dílů a intenzivnější výcvik technického personálu. NATO by mělo pravidelně cvičit udržovací operace stíhacích letadel ve všech svých členských zemích, aby zajistilo jejich funkčnost i v případě, že budou muset operovat z improvizovaných letišť.

Budoucnost evropské obrany

Rusko nadále rozšiřuje své raketové síly, včetně infrastruktury pro výrobu velkých balistických raket, jako je Orešnik. Ačkoli ruská vojenská strategie v posledních letech ukazuje, že se nevyhýbá použití zastaralých zbraní, nové typy raket znamenají, že Evropa nemůže podcenit hrozbu další eskalace.

NATO má nyní příležitost podniknout preventivní kroky k ochraně svých sil a minimalizaci rizika zničení klíčové vojenské infrastruktury. Pokud aliance zůstane pasivní, Orešnik může v budoucnu znamenat značnou nevýhodu při obraně evropského vzdušného prostoru.

Zdroj. foreignpolicy.com

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz