Hlavní obsah
Satira

Slavná mayovka Poklad na stříbrném jezeře se původně natáčela u Máchova jezera a v Českém ráji

Více než šedesát let stará filmová klasika pro pamětníky je neodmyslitelně spjata s Plitvickými jezery v Chorvatsku. Původně se ovšem měla točit u Máchova jezera, přičemž zlatý indiánský poklad měl být ukrytý, stejně jako v knize, na ostrově.

Článek

Pro dnešní nejmladší generace, nenávratně zdegenerované Tik-Tokem a Minecraftem, to bude nejspíše totálně trapný film. Pro nás starší, kteří jsme odkojeni Husákovým mateřským mlékem a kteří ještě hodně dlouho, předlouho nepůjdeme do zaslouženého důchodu, je Poklad na stříbrném jezeře kultovní klasikou, a to i nemalou zásluhou přírodních scenérií, v nichž se tento snímek natáčel ještě na klasickou filmovou surovinu.

Já sám jsem mnohokrát navštívil Plitvická jezera, poprvé v čase, kdy právě vrcholila bitva o Vukovar, abych se stal nedílnou součástí Mayova nesmrtelného příběhu o zradě a pomstě, příběhu o tom, jak spravedlnost zvítězila nad nespravedlností, třebaže oklikou.

Při jednom ze svých výletů na Plitvická jezera jsem i objevil pod jedním skalním převisem velmi zachovalý otisk pravého indiánského mokasínu, který tam zůstal nejspíše ještě od natáčení Pokladu na stříbrném jezeře. Nelenil jsem a odlil jsem jej do sádry. Tento odlitek je pro mě svatou relikvií, kterou mám dodnes vystavenou doma a ukazuji jej každé návštěvě.

„Kdoví, možná je od samotného Winnetoua!“ nezapomenu nikdy dodat a nikdo mi to nemůže nijak vyvrátit.

Poklad na Stříbrném jezeře je pořád nepopiratelný fenomén, takže i České televize nezbývá nic jiného, než ho občas zařadit do vysílání, abychom neměli pocit, zvláště teď, po brutálním zvýšení poplatků, že za svoje peníze dostáváme od veřejnoprávní televize příliš málo muziky.

Málokdo ale ví, že se Poklad na stříbrném jezeře měl původně točit na Máchově jezeře a v Českém ráji. Němečtí filmaři nabídli tehdy za možnost natáčení Československu nemalé peníze v tvrdé měně, po nichž komunisté, kterým se hroutila třetí pětiletka, hladově sáhli.

Ovšem celé natáčení trvalo pouhé tři dny. Němečtí filmaři si díky americkým žvýkačkám sice získali značnou oblibu u místních obyvatel, mezi které se ovšem infiltrovali i pracovníci komunistické státní bezpečnosti v přestrojení za zemědělské dělníky ze státních statků.

Ti bedlivě sledovali natáčení, takže po třetím natáčecím dni referoval tehdejší ministr vnitra Štrougal prezidentu Novotnému: „Tváří se to jako indiánka, soudruhu prezidente, ale je to ve skutečnosti propagandistický film. Indiáni, jako původní obyvatelé, nápadně připomínají Sudeťáky, hlavní záporný hrdina Cornel vypadá jako okresní tajemník z České Lípy a  jeho kumpáni jsou zobrazeni jako členové Revolučních gard, kteří rozkrádají majetek původních obyvatel. A ten Old Shatterhand vypadá úplně jako Ctirad Mašín!“

„To musíme zatrhnout! Devizy nedevizy! Ty Němce vyženeme a natočíme si vlastní film z Divokého západu!“ rozčilil se tehdy prezident Novotný.

A tak se museli západoněmečtí filmaři pakovat i se svými markami od Máchova jezera do Jugoslávie a v Česku se dva roky na to začal točit Limonádový Joe jako pádná odpověď na Poklad na stříbrném jezeře…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz