Hlavní obsah

Smutek není to samé jako ublížení

Celý život jsem měla pocit, že když je někdo kvůli mně smutný, udělala jsem něco špatně. A tak jsem se snažila všechno vysvětlit, opravit a uklidnit. Až teď začínám chápat, že smutek není automaticky ublížení.

Článek

Celý život jsem měla pocit, že když je někdo kvůli mně smutný, udělala jsem něco špatně.

Že musím situaci opravit.
Uklidnit ho.
Vysvětlit to líp.
Omluvit se.

A tak jsem často neříkala úplnou pravdu.

Nebo jsem ji říkala opatrně, zabaleně, s tisícem vysvětlení okolo.

Hlavně aby se druhý necítil špatně.

Tentokrát to bylo jiné.

Volala jsem manželovi a jen řekla fakta.

Že přijedu později.
Že hlídáme děti.
Že to prostě časově nevychází.

Bez vysvětlování.
Bez dramat.
Bez omlouvání.

A pak mi po chvíli zavolal zpátky.

Zeptal se:

„Je mezi námi všechno v pořádku?“

A já poprvé neuhnula.

Řekla jsem pravdu.

Že ano.
Ale že upřímně cítím úlevu, že nepřijedu dřív.

Že po posledním návratu z dovolené mě hodně zasáhlo vidět ho zase úplně vyčerpaného, odpojeného a mimo.

Že už nemám sílu být vedle toho.

A víš co?

On byl smutný.

A já měla okamžitě starý reflex:

„neměla bych se omluvit?“
„neublížila jsem mu?“
„neměla bych to nějak spravit?“

Jenže pak mi došlo něco strašně důležitého.

Smutek není to samé jako ublížení.

Tohle jsem celý život měla spojené.

Když byl někdo smutný, automaticky jsem cítila vinu.

Jenže člověk může být smutný i z pravdy.

Může být smutný, že něco bolí.
Že něco není podle jeho přání.
Že druhý potřebuje odstup.

A to ještě neznamená, že mu ubližujeme.

Já jsem na něj nekřičela.
Neobvinila ho.
Neponížila ho.

Jen jsem řekla pravdu o sobě.

A on z ní byl smutný.

A to je v pořádku.

Možná dospělý vztah není o tom, že nikdy nevyvoláme smutek.

Možná je o tom, že dokážeme říct pravdu, aniž bychom druhého ničili.

A zároveň uneseme, že druhý může cítit emoce.

Aniž bychom je okamžitě běželi opravovat.

Tohle je pro mě úplně nová zkušenost.

Nechat druhého cítit jeho smutek…

a sebe neschovat.


Závěr:

Dlouho jsem si myslela, že láska znamená chránit druhé před bolestí.

Ale dneska začínám cítit něco jiného.

Že zdravá láska možná znamená říkat pravdu jemně…

a nechat druhého prožít to, co v něm ta pravda vyvolá.

Protože smutek není automaticky zranění.

A pravda není automaticky útok.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít publikovat svůj obsah. To nejlepší se může zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz