Hlavní obsah

Typy oblačnosti: stručný přehled o významu jednotlivých oblaků

Foto: Pixabay.com

Každý typ oblaku něco znamená. Do jisté míry se dle nich dá předpovídat počasí. V tomto článku vám přináším přehled jednotlivých oblaků a jejich význam z hlediska předpovědi počasí.

Článek

Co je to vlastně oblak?

Když již vzduch nedokáže přijmout více vodní páry, vytvoří se z ní bílé útvary=oblaky. Toto se děje v troposféře, tedy asi do 12km nad zemským povrchem. Je to tedy meteorologický jev tvořený vodní párou vyskytující se v troposféře.

Tvar oblaků

Každý oblak může mít různé tvary. Ještě než přistoupíme k určování počasí podle oblačnosti, musíme se seznámit se dvěma základními typy mraků:

Cumulus: připomíná nám svým tvarem kupu, bývá čistě bílý a s jistostí můžeme říci, kde má určitý mrak okraj.

Stratus: nemá jasný tvar, bývá našedlý a nezřídka kdy pokrývá velkou část oblohy.

Výška oblačnosti

Co se týče předpovědi počasí, hraje výška, ve které se oblačnost nachází, velkou roli.

Určujeme 3 základní stupně, a podle jejich názvu k oblaku připojíme předponu:

Nízké patro (předpona nimbo-): tyto mraky se nachází nejníže, vyskytují se ve výšce do 2 km.

Střední patro (předpona alto-): nachází se mezi 2 až 6 km nad zemským povrchem.

Vysoké patro (předpona cirro-) je nad 6 km, tvoří nejvyšší část troposféry.

Předpovídání počasí podle oblačnosti

Cirrus: základní mrak v nejvyšším patře předpovídá déšť, vítr a pravděpodobné mlhy. Změnu očekávejte od 12 do 24 h. Pokud se však jejich počet během několika minut příliš nezvýší, mohou mít za následek pěkné počasí.

Cirrostratus: taktéž značí blížící se tlakovou níži, avšak zde do 15 h od pozorování. Mohou je doprovázet tzv. halové jevy.

Cirrocumulus: po pozorování cirrovitých mraků není nikdy jisté, jak bude. Možná přivane vítr i déšt. Stejně tak mohou značit blížící se bouřky nebo dokonce i pěkné počasí.

Altostratus: brzký déšť a mlhy, někdy vítr, a to za méně než 8 hodin. Pravděpodobně se ochladí. Tak tomu ovšem není, když oblačnost postupně neklesá.

Altocumulus: předpovídá blížící se tlakovou níži. Někdy může předpovídat blížící se bouřku, a to hlavně pokud je cárovitý nebo vyboulený.

Cumulus: pokud je pozorován později během dopoledne, vydrží pěkné počasí po zbytek dne. Nachází se obvykle níže, avšak ne zcela v nimbovitém patře. Je vždy bílý. Jsou ovšem vždy viditelné ve skupinkách stejných oblaků, nikoli jako jeden velký oblak na obzoru.

Brázda: tento cumulovitý mrak značí větrno a přeháňky po zhruba hodinu. Obvykle bývá jeden jediný na některé světové straně, zakrývá asi 20% oblohy. Je většinou bílý s namodralým spodním okrajem.

Pannus: stratovitý mrak obvykle pokrývající téměř celou oblohu. Bývá temně šedý, někdy žlutě prosvítá světlo, když se oblačnost protrhává. Dokonce můžeme v dálce spatřit proudy deště mířících k zemi. Do pár minut čekejte déšť.

Stratus: čekejte stabilní oblačnost, možné mrholení, pravděpodobnost bouřek je malá. Bývá bílý až šedý v závislosti na množství srážek, které je v mraku.

Nimbostratus: šedá oblačnost většinou pokrývající celou oblohu, převážně přináší trvalý déšt. Obvykle netrvá déle, než 4 hodiny.

Cumulonimbus: tento bouřkový mrak nám svým tvarem může připomínat kovadlinu, nebo věž. Je poměrně dost vysoký a nahoře bývá zploštělý. Pokud je oblak proti směru větru od vás, do několika minut může začít bouřka, zvlášť, když slyšíte i hrom. Jinak může pouze přinášet přeháňky a poryvy větru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz