Hlavní obsah

Má ministr Bartoš z Pirátské strany pravdu ohledně nájemních smluv?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

1. 11. 14:44

Slovy ministra Bartoše: „Většina nájemníků je spolehlivá, pro krátkodobé smlouvy není důvod“.

Článek

Ministr Bartoš podporován stranou Pirátů navrhuje zrušit majitelům bytů k pronájmu možnost krátkodobé smlouvy. Zkušenosti Pirátů s pronajímáním bytů jsme mohli vidět v televizní reportáži, kdy bezdomovcům, přednostně těm, kteří jsou na ulici nejdéle, pronajali v Praze byty. Byty, které měli nabídnout mladým rodinám, samoživitelkám a takovým nájemníkům, kteří byt potřebují, kterého si budou vážit a předpokládám, budou mít i větší snahu o byt se starat a platit nájem. Samozřejmě na krátkodobou smlouvu, prodloužení dle situace. Tak, jako to dělají soukromí pronajímatelé. Připomínám, že nájem platil magistrát. Bezdomovec nepracuje, má jen příjmy od státu a náklady za zdevastované byty rovněž platí společnost. Nemluvím o utrpení ostatních nájemníků.

Takové situaci se chce majitel bytu logicky vyhnout, proto je nájem krátkodobý a snadněji vypověditelný. Bezproblémový nájemník má jistotu, že pronajímatel smlouvu automaticky prodlouží. Rozumný majitel bytu také nenavyšuje nájem každým rokem, chce si slušného nájemníka udržet. V případě, že takový typ smlouvy nebude možný, mnozí přestanou raději pronajímat, protože soudit se s nájemníkem se smlouvou na neurčito, který přestane platit nájem, případně devastuje byt, bude obtížné a není jistota, kdy se ho pronajímatel zbaví a kdo zaplatí náklady, protože ten, co peníze nemá, se prostě stane dlužníkem a majitel může splakat nad výdělkem.

A pokud chtějí Piráti pomáhat bezdomovcům, kteří jsou na ulici především díky způsobu života, který vedou, bude třeba spíše budovat holobyty, ve kterých není co zničit, zařízení je jednoduché, holobyty nejsou budovány v centrech měst. Nájem, který opět platíme všichni z našich daní není tak vysoký. A hlavně, není tam co zapálit a to je v posledních letech docela časté.

Kdyby se Piráti předem poradili se zkušenými sociálními pracovníky, nedočkali by se debaklu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz