Článek
Výhody, především katolické církve, se stupňují. V minulosti došlo k vyrovnání s církvemi bez pečlivých kontrol o vlastnictví. Církvím, i těm, kterým stát nic nevzal, byly rozděleny finance v desítkách miliard korun, které splácíme dodnes, včetně inflace, čehož nedosáhl nikdo, jiní restituenti, firmy, občané.
Před časem bez informování veřejnosti podepsal premiér Fiala Vatikánskou smlouvu se Svatým stolcem, zastoupeným kardinálem Parolinim. Obsah smlouvy je tajný, proto občané řešili v diskuzích jen to, co prosáklo na veřejnost. Máme málo informací o tom, co smlouva obsahuje. Podpisem smlouvy může katolická církev dosáhnout privilegovaného postavení mezi ostatními církvemi. Ale především je tady oprávněná obava, že český stát může přijít o pravomoci rozhodovat o kontroverzních záležitostech, týkajících se církve. Po podpisu parlamentem a prezidentem má smlouva přednost nad našimi zákony a je v podstatě nevypověditelná.
T.G.Masaryk ji v minulosti nepodepsal, protože nechtěl ponechat církvi právo rozhodovat na úkor demokratického ústavního práva Československa. Proč Masarykovo modus vivendi nestačí dnes? Z důvodu jednostranných výhod pro církev nebyla smlouva ratifikována ani pozdějšími vládami. Co se změnilo? Proč premiér nevede veřejnou diskusi?
Mezi některé sporné body smlouvy patří hospodaření s církevní půdou, lesy a majetky církve bez vměšování státu. Nedanění církevního majetku a jejich obchodních aktivit. Opravy a údržba církevních staveb, označených jako památky, má financovat stát a mnohé další kontroverze.
Občané by měli znát obsah smlouvy, která se jich po podpisu bude velmi dotýkat a vyjadřovat se k jednotlivým bodům. Tajit před občany tak důležitá ujednání může vzbudit podobné reakce jako schvalování některých smluv s EU.