Článek
Smlouva českého státu se Svatým stolcem umožňuje církvi mít správu svých věcí plně pod kontrolou, dle církevních předpisů. Závažné delikty bude moci řešit mezi sebou a navíc zahrne mezi osoby chráněné povinnou mlčenlivostí i pastorační pracovníky, což je nebývalé.
Zpovědní tajemství je sice ošetřeno naším trestním zákoníkem, ale jen částečně. Obávám se, že uznáním mlčenlivosti může být šetření zneužívání ztíženo. Kněží sice musí hlásit policii plánovaný trestní čin a případně mu zabránit, ale nemusí hlásit čin, který se již stal.
Tento text alespoň před připomínkovým řízením smlouva obsahovala.
K obavám mne vede kauza hlavy anglikánské církve, arcibiskupa Justina Welbyho, která pobouřila britskou veřejnost natolik, že pod jejím silným tlakem včera odstoupil z funkce. Léta tajil na základě mlčenlivosti o zpovědním tajemství případy sexuálního, fyzického a psychického násilí u 30 chlapců a mladistvých ve Spojeném království a 85 v Africe. Těchto činů se dopustil právník, občan VB. Přestože Justin Welby, arcibiskup z Canterbury o činech věděl již od roku 2013, kdy byl již vysokým církevním hodnostářem, zpovědní tajemství mu umožnilo mlčet. Právník, který je nyní souzen, provozoval tyto praktiky několik desítek let. Pokud by arcibiskup Welby tyto činy ohlásil policii, možná mohly být před potupou zachráněny mnohé oběti jeho činů.
Doufám, že naše justice bude v podobném případě pracovat na základě platného trestního zákoníku a vyšetřování podobných případů nebude „zameteno pod koberec“.