Článek
Mařiče, jakési obrovské fény fungující na principu topných spirál do ovzduší vypouštějí přebytečnou energii ze zdrojů, která by jinak přetěžovala energetickou distribuční soustavu. Jejich zapojení zajistí rovnováhu v síti a její udržitelnost. Přebytky energie v distribuční síti pochází i z obnovitelných zdrojů, které stát silně dotuje.
Obnovitelné zdroje, především solární elektrárny a větrné elektrárny, jak víme, mají nepravidelné, nejisté zdroje energie. Buď je počasí přejícné nebo také ne. Vzpomínám na budovatelský socialistický slogan: „Poručíme větru, dešti…“. Bohužel se tenkrát nepodařilo.
Výsledku nerovnováhy v síti a tržní mezery využívají investoři, kteří si rezervují kapacitu v síti a zapojením mařičů vydělávají. Vše v souladu se zánonem. Přebytečná energie se dá využít i jinak, například k ohřevu bazénů, chlazení ledních ploch stadiónů, přečerpávání vody ve vodárnách a další. I v minulosti byly v distribuční síti přebytky, využíval se levný „noční proud“ pro akumulační kamna, v noci se zapínaly pračky, bojlery na vodu a podobně. Přečerpávacích vodních elektráren je jen několik, jejich využití je také řešení. Především však chybí technologie, které by přebytečnou energii akumulovaly, například baterie. Současnou situaci bych označila jako plýtvání penězi za elektřinu, které všichni spotřebitelé platí a bohužel budou platit i za její ničení.
Za výrobu z každého zdroje elektřiny platíme, distributoři i výrobci vydělávají. Nyní díky nepřipravenosti na nepředvídatelnost obnovitelných zdrojů budeme platit i za mařiče energie. Jsou atraktivní jako zdroj příjmů, protože problémy s vyrovnáváním energie v distribuční síti budou trvat tak dlouho, dokud se situace nezmění. Řešením situace je dostavba jaderných bloků, jakožto ekologického zdroje výroby a lepší možnost regulace výroby elektřiny.
Závěrem by mne zajímalo, jak se na situaci dívají ekologičtí aktivisté? Obnovitelné zdroje jsou špatně řiditelné, výstavba jaderných elektráren měla také své odpůrce.
Paradoxem je, že zařízení, která byla budována za účelem snižování emisí, nyní budou v určité míře podporovat globální oteplování.
Foto: fieterfotos, Pixabay, staženo zdarma