Článek
Rušení kojeneckých ústavů k 31.12.2024 bylo totiž docela překotné a ještě na jaře 2024 evidovalo ministerstvo práce a sociálních věcí ještě 309 dětí, umístěných v dětských domovech pro děti do tří let, ale i věkově starších, pro které se místo jinde nenašlo. Dokonce ještě v listopadu toho roku bylo v kojeneckých ústavech 80 dětí.
Co pokládám za závažné, 40% dětí bylo navráceno zpět do vlastní rodiny nebo náhradního rodinného prostředí. Pokud byly tyto děti odebrány rodičům z důvodu zanedbání péče a umístěny do kojeneckého ústavu, zajímá mne, co se změnilo v rodinách, kterým byly děti zase svěřeny do péče a výchovy? Sledoval OSPOD (Sociálně-právní ochrana dětí) další osud těchto dětí? Nejsou mezi dětmi, které úřady vloni odebraly rodinám ty, které byly při ukončení péče „kojeňáků“ předány zpět do vlastních rodin? Co hrálo roli v tom, že byly děti umístěny zpět do prostředí, které pro ně bylo většinou „toxické“? Jen nedostatek míst? Nedostatek pěstounů? Nebo MPSV vyřešilo sociální problémy rodičů, třeba bydlení a děti jsou nyní v dobré péči? Jsou tady otazníky, které by měly být zodpovězeny. Z dítěte v prostředí, kde péče a výchova je neznámý pojem, kde za péčí o dítě jsou dávky, totiž těžko vyjde jedinec bez šrámu na duši, případně charakteru. Doufám, že do těchto rodin děti z kojeňáků vraceny nebyly.
V Česku jsou z rodin odebírány děti především ze sociálních důvodů, jako je zanedbání základních potřeb, nevyhovující bydlení a obtížná finanční situace rodiny. Odpovědnost řádně pečovat o děti z rodičů nesejme žádná instituce, ale je povinnost institucí zabezpečit dohled na tyto rodiče a včas zanedbávané děti z jejich vlivu odebrat.
Na pomoc ohroženým dětem chybí sociálkám stovky lidí, kteří dohlížejí, zda nedochází k týrání dětí, pomáhají sociálně slabým rodinám hledat byt, samoživitelkám se žádostí o výživné. Je stále nedostatek pěstounů.
Zato přibývá těch, kteří se nechtějí nebo neumí o dítě postarat. Přibývá ekonomicky slabých rodin, kde je třeba pomoci a dohlédnout na zaměstnanost rodičů a další pomoc.
U rodičů, kde není naděje na řádnou péči a výchovu dítěte, doporučuji včas dítě dát k adopci. Je nepřijatelné, aby dítě bylo opakovaně odebráno a zase vraceno do prostředí, kde trpí.
V konečném důsledku ztrácí nejen dítě, ale také společnost, která nedala dítěti novou šanci v podobě rodičů, kteří o adopci zájem mají.
Info: ČT 24, regionální zprávy, 17.5.2025: Úřady za loňský rok odebraly 3 341 dětí, většinou z důvodu zanedbání péče
Obrázek: tookpic, Pixabay