Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Jane Goodall je bioložka, která dokázala, že šimpanzi umí používat nástroje

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Jane Goodall je považována za přední světovou odbornici v oblasti výzkumu a chování primátů. Pojďme se nyní blíže seznámit s touto úžasnou osobností světové vědy.

Článek

Jane se narodila v roce 1934 do rodiny bohatého podnikatele. Původně studovala na Uplands School.

Později vykonávala různá zaměstnání a v roce 1957 se seznámila s Louisem Leakeyem, kterého nadchla svými znalostmi biologie. Leakey ji v roce 1960 pozval do národního parku Gombe Stream, aby tam zkoumala primáty.

Jane později dokončila několik univerzit. Její výzkum pomohl prokázat, že i primáti mají city a jsou schopni používat nástroje, jako jsou klacíky. Například pozorovala, jak jeden šimpanz strkal stéblo trávy do termitiště, aby ho poté, co se do něj termiti zakousli, vytáhl a snědl ho. Také ukázala, že šimpanzi dokážou nástroje i výrábět.

Díky své práci ukázala, že šimpanzi mají podobné sociální vazby jako lidé a jsou schopni vést i války.

Mezi její projekty patří Gombe Stream Research Center, kde dlouhodobě studuje chování šimpanzů, program Roots & Shoots zaměřený na ochranu životního prostředí mládeží a Tchimpounga Chimpanzee Rehabilitation Center, který poskytuje pomoc šimpanzům, obětem nelegálního obchodu.

Jane Goodall naprosto proměnila pohled lidí na primáty a jejich chování.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz