Článek
Významným datem byl 23. červenec 1952, kdy bylo Pařížskou smlouvou založeno Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO). Primárním úkolem ESUO bylo vytvořit volný trh pro uhlí a ocel, což mělo mimo jiné zabránit zbrojení jednotlivých států, protože produkce oceli byla propojena.
V roce 1957 poté vzniklo Evropské hospodářské společenství (EHS), jehož hlavním cílem bylo vytvořit volný trh pro všechny komodity a Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom).
V roce 1967 byla podepsána smlouva o sloučení všech výše zmíněných společenství. Vzniká Evropské společenství (ES). Zakládajícími státy jsou Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko a Německo.
V roce 1973 došlo k prvnímu rozšíření a přidaly se Dánsko, Irsko a Spojené království.
V roce 1981 se přidalo Řecko.
V roce 1986 proběhlo další rozšíření, a to o Španělsko a Portugalsko. Zároveň byl podepsán Jednotný evropský akt.
V roce 1992 byla podepsána Maastrichtská smlouva, která vytvořila Evropskou unii (EU) a představila koncept eura. Pilíři Evropské unie se staly společná zahraniční a bezpečnostní politika a spolupráce v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí.
V roce 1995 proběhlo čtvrté rozšíření - Rakousko, Finsko, Švédsko.
V roce 2002 bylo v prvních 12 státech zavedeno euro a v roce 2004 proběhlo zatím poslední, největší rozšíření, a to o deset států včetně České republiky.