Hlavní obsah
Věda a historie

Podivný příběh Einsteinových očí v newyorském sejfu

Foto: Orren Jack Turner, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=925243

Foto: Albert Einstein

Albert Einstein – muž, jehož jméno je synonymem pro genialitu – měl k New Yorku mnohem blíže, než si většina lidí uvědomuje. A ne vždy v těch nejběžnějších ohledech.

Článek

Zatímco jeho teorie změnily běh fyziky, jeho fyzické ostatky se staly součástí příběhu, který balancuje mezi vědou, etikou a podivínstvím. V současnosti jsou totiž jeho oči uchovány v bezpečnostní schránce právě v New Yorku.

Když Einstein 18. dubna 1955 zemřel v Princeton Hospital, jeho přáním bylo být zpopelněn a popel rozptýlen na tajném místě – aby se zabránilo zbožšťování jeho osoby. Jenže realita se od jeho přání velmi odchýlila. Nemocniční patolog Thomas Harvey totiž provedl pitvu, aniž by k tomu měl souhlas, a odstranil Einsteinův mozek a oči. Až dodatečně si vyžádal svolení od Einsteinova syna Hanse Alberta – s tím, že výsledky výzkumu budou využity pouze pro vědecké účely.

Einstein byl známý svou skromností a odporem k oslavám vlastní osoby. Slávu vnímal jako prostředek pomoci druhým – třeba tím, že podepisoval dopisy, o nichž věděl, že je jejich adresáti později prodají. V soukromí byl však velmi opatrný.

Mozek na cestách, oči v sejfu

Thomas Harvey si Einsteinův mozek ponechal, rozřezal jej na více než 170 částí a skladoval jej ve sklenicích, krabicích a lednicích – včetně ciderové bedny pod pivním chladičem, když se přestěhoval na Středozápad. Po odebrání lékařské licence se Harvey přestěhoval celkem šestkrát a mozek vždy vzal s sebou. Dokonce se chlubil Williamu S. Burroughsovi, spisovateli a představiteli beat generation, že má k mozku přístup.

Opravdový vědecký výzkum s mozkem však téměř neproběhl. Harvey sice tvrdil, že výzkum probíhá, ale výsledky byly omezené – čtyři fragmenty byly analyzovány v roce 1985 a další studie následovala až v roce 1996. Dvě části mozku se dokonce objevily na výstavě v Londýně v roce 2012.

Zatímco mozek se stal téměř putovní legendou, Einsteinovy oči zůstaly na jednom místě. Harvey je věnoval Einsteinovu očnímu lékaři a blízkému příteli Henrymu Abramsovi, který je uložil v bezpečnostní schránce v New Yorku. Abrams byl Einsteinovým očařem od roku 1939 a stali se přáteli i spolupracovníky – podíleli se například na aktivitách pro židovské organizace a izraelské dluhopisy.

„Profesorův život neskončil“

Existuje mnoho spekulací o tom, že oči byly určeny k prodeji v aukci, ale Abrams v roce 1994 tyto zvěsti vyvrátil. V rozhovoru pro Sun Sentinel tehdy uvedl:
„Albert Einstein byl velmi důležitou součástí mého života – trvalým vlivem. Mít jeho oči znamená, že profesorův život neskončil. Část z něj je stále se mnou.“

Henry Abrams zemřel v roce 2009 ve věku 97 let. Podle některých zdrojů jsou oči stále uloženy na stejném místě – i když přesnou adresu nikdo veřejně nepotvrdil.

Odkaz, který nepodléhá fyzice

Celý příběh – od moře formaldehydu přes bezpečnostní schránku až po vystavené kousky šedé kůry mozkové – není jen bizarní historka z oblasti „věda vs. posedlost“. Je to reflexe vztahu naší kultury ke slavným lidem. Odráží fascinaci genialitou, ale i touhu ji vlastnit, uchopit, fyzicky zhmotnit. I když to znamená proti jejich vůli.

A tak zůstávají Einsteinovy oči v tichu mezi ocelovými stěnami newyorského sejfu. Mlčky pozorují svět, který si z nich udělal relikvii - proti vůli jejich „zbožňovaného“ majitele.

Reference:

ABC News. (2012, March 28). Einstein’s brain arrives in London after odd journey. https://abcnews.go.com/blogs/headlines/2012/03/einsteins-brain-arrives-in-london-after-odd-journey/?ref=untappedcities.com

Reporter, G. S. (2017, December 1). Albert Einstein brain samples go on display. The Guardian. https://www.theguardian.com/science/2012/mar/27/albert-einstein-brain-samples-display

Wikipedia contributors. (2025a, March 5). Thomas Stoltz Harvey. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Stoltz_Harvey

Whalen, E. (2024, June 20). What killed Albert Einstein? - Not even past. Not Even Past. https://notevenpast.org/what-killed-albert-einstein/

Young, M. (2022, June 24). Albert Einstein's Eyeballs are Stored in a Safety Deposit Box in NYC - Untapped New York. Untapped New York. https://www.untappedcities.com/daily-what-einsteins-eyeballs-are-in-a-safety-deposit-box-in-nyc/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz