Hlavní obsah
Seberozvoj

Meditace

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay
10. 9. 16:00

Meditace velmi pomáhá proti stresu, nervozitě či duševnímu napětí. Jak správně meditovat? Jdeme na to!

Článek

Meditace je uvolnění těla a mysli. Můžeme meditovat jen tak preventivně, nebo když jsme v neustálém stresu, shonu, neklidu, smutku. Během meditace vlastně zastavíme tok svých myšlenek a určitě je vhodná pro každého. Dosáhnete tak vnitřnímu klidu, určité vyrovnanosti. A to se ovšem projeví v kvalitě vašeho života a to velmi pozitivně. Meditace pomáhá nejen vašemu duševnímu zdraví, ale i fyzickému. Je to již vědecky prokázané. Pomáhá snižovat stres, jednáte lépe ve stresových a vypjatých situacích, předchází vyhoření. Zlepšuje paměť, myšlení… Také vám zlepší kvalitu spánku, nebudete trpět nespavostí, přerušovaným spánkem. A kvalitní spánek je také velmi důležitý pro vaše zdraví.

Na youtubku můžete najít spousta relaxačních a meditačních skladeb. Meditovat můžete klidně i deset minut, ale je dobré meditovat delší dobu, třeba dvacet až třicet minut. Meditovat můžete kdykoli. Ráno, v noci, večer. Během meditace byste měli být v klidu, mít pohodlné oblečení. V místnosti se byste měli cítit příjemně. Můžete si připravit relaxační či meditační hudbu, meditační zvuky třeba šumícího moře, deště. Určitě tam toho najdete plno, vyberte si to, co se vám líbí, dělá vám příjemně. Pokud vám vyhovuje během meditace spíše ticho, také dobré. Můžete si zapálit svíčky, aroma lampu. Různé vonné tyčinky. Vytvořte si meditační prostředí, abyste se cítili příjemně. Bezpečně a v klidu. Pak se pohodlně sedněte, jak se vám líbí. Ovšem že si můžete i lehnout. Musíte se cítit příjemně, uvolněně. Můžete si sednout či lehnout na zem, do křesla, na postel., na jógovou podložku. Zavřete oči. Zhluboka se nadechněte, na chvíli zadržte dech a zhluboka vydechněte. Věnujte vše jen svému dechu, hlubokém dechu. Zkuste na nic jiného nemyslet. Nerozvíjejte myšlenky, nenechte se jimi pohltit. Zkuste jen cítit svůj dech, tlukot svého srdce.

Netlačte na sebe, že musíte nutně meditovat tolik a tolik minut, vše podle citu. Jakmile pocítíte, že jste si odpočinuli, zklidnili, jak vám to bude příjemné, pomalu otevřete oči. Nikam nespěchejte. Je dobré najít si čas na meditaci alespoň třikrát týdně, ale nejlepší je meditovat denně. Určitě je dobré si třeba po meditovat či uvařit dobrý nápoj, třeba nějaký dobrý čaj. A v poklidu si ho vychutnat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz