Článek
Britská detektivní škola dlouhá léta kralovala literárnímu světu, než jí vítr z plachet sebrala severská škola.
Na rozdíl od amerických poválečných autorů dominovaly v Británii spíš ženy. Aghata Christie patří dodnes k nejvydávanějším a nejdramatizovanějším spisovatelkám na světě.
Úctyhodný kousek se během třiceti let povedl britské ITV, která ve 13 sériích zfilmovala všech 71 příběhů jejího belgického detektiva Hercule Poirota, který spíš než na akci spoléhá na své „malé šedé buňky“ a logiku.
Ani Phyllis Dorothy Jamesová (1920 - 2014) nestvořila žádného akčního hrdinu, ale distinguovaného detektiva ze Scotland Yardu, vdovce a příležitostného lyrické básníka Adama Dalglieshe. Ten se čtenářům poprvé představil v knize Zahalte jí tvář (1962) a poté v dalších 13 titulech.
Adam není akční hrdina, i když mívá svoje svižnější chvíle vyšetřování, kdy mu občas jde přímo o život. Na prvním místě ale používá převážně mozek a logiku - stejně jako Hercule Poirot.
Častěji vyšetřuje „obyčejné“ případy napříč všemi vrstvami britské společnosti. Byť na první pohled vypadají až mysteriózně (Černá věž, Vraždy podle návodu), většinou postupně vedou k běžnému spouštěči zločinu - třeba, když vrah chce, aby zůstala utajena jeho problematická minulost (Rubáš pro slavíka, Soukromá pacientka).
Součástí Dalglieshova světa jsou i jeho spolupracovníci. Ze začátku jde o seržanta George Martina, ale zhruba od poloviny série se objevuje novum v podobě ženy - Kate Miskinové. Postupně to z obyčejné pochůzkářky dotáhne až na detektivní inspektorku, byť za cenu osobních obětí. Její postava perfektně ilustruje proměnu anglické společnosti mezi 60. lety a přelomem 20. a 21. století.
Příběhy Adama Dalglieshe se dočkaly hned dvou televizních zpracování. Ještě před rokem 1989 se i v Československu vysílala verze s Royem Marsdenem (tedy pod jinými překlady názvů, než jak je známe dnes - mj. Záhady slavičího domu nebo Smrt soudního znalce).
Nedávno se filmaři k příběhům P.D. Jamesové vrátili a některé znovu natočili jako minisérie pod souhrnným názvem Dalgleis. Nyní je vysílá Česká televize, takže britského detektiva mohou poznávat i mladší generace. Nové díly jsou také mnohem rychlejší. Tam, kde dřív bylo 5 či 6 dílů, stačí v nové verzi jen 2.
Půvabnými „odskoky“ od Dalglieshových příběhů se pro P.D. Jamesovou stalo třeba detektivní pokračování Pýchy a předsudku od Jane Austenové. V knize Smrt přichází do Pemberley vyšetřuje Elisabeth a pan Darcy už coby manželé smrt nezvedeného muže její mladší sestry Lydie.
Neméně dobře napsané jsou i drobné literární práce, které u nás vyšly pod souborným titulem Vánoční vražda a jiné povídky.
O tom, že se autorka povýšená královnou Alžbětou II. na baronku z Holland Park, zajímala i o aktuálnější dění, svědčí její apokalyptický román Potomci lidí o budoucnosti, kde člověk téměř ztratil schopnost reprodukce. I tahle knížka byla před časem zfilmovaná a dostalo se jí zasloužené pozornosti.
Více informací najdete: