Článek
Jenže děti datového novináře z on-line deníku Aktuality.sk Jána Kuciaka a archeoložky Martiny Kušnírové věnující se pravěkému osídlení Nitry ani nedostaly šanci, aby se narodily.
Jejich hypotetičtí rodiče byli přesně před 7 lety - 21.2.2018 zastřeleni ve svém domku ve Velké Mači, který si postupně opravovali a těšili se v něm na společný život. Místo svatby ale museli jejich rodiče vypravit dva pohřby. Martina byla podle zvyku pohřbena ve svých svatebních šatech, které už měla připraveny.
Sedm let je dlouhá doby a i když se říká, že čas všechno zahladí, bolest nad zbytečnou smrtí dvou mladých lidí nejde přejít mávnutím ruky nebo konstatováním europoslankyně za vládnoucí stranu SMER Kataríny ROTH NEVEĎALOVÉ, že by se už nemělo „tančit na hrobech těchto dvou mladých lidí“.
Měla tím patrně na mysli setkání občanů, která se přesně po 7 letech uskuteční na víc než 60 místech na Slovensku i v zahraničí, kde se bude nejen připomínat právě 7. výročí od vraždy Jána a Martiny, ale i fakt, že i když byli potrestáni přímí aktéři jejich nájemné vraždy, tak zadavatelé dodnes nejsou odsouzeni. A že se do vysokých politických funkcí vrátili lidé, kteří nastavili na Slovensku takové podmínky, ve kterých se korupce už zase stává nedílnou součástí jejich vládnutí.
Smrt Jána a Martiny byla jako kámen hozený do stojaté vody, ze které se postupně dostaly na povrch spletité vazby mezi politiky, policisty, oligarchy a mafiány. Hodně z toho všeho nasvítila tzv. Kočnerova knihovna, což je bohatý archiv odposlechů (včetně šifrovaných), mailů a nahrávek z tajného bytu někdejšího vlivného podnikatele s kontakty na politiky Mariana Kočnera.
Doslova mravenčí práci si s jejich procházením a mapováním kontaktů a kauz dali slovenští i čeští novináři z jinak konkurenčních médií (mj. investigativní novinářka Pavla Holcová, která s Jánem před jeho smrtí spolupracovala), aby rozkryli nejen to, kdo stojí za vraždou mladého páru, ale i jak byly propojeny jednotlivé vrstvy slovenské policie s podsvětím v době, kdy jí velel nominant strany SMER, dnes místopředseda Národné rady SR a pravá ruka premiéra Fica Tibor Gašpar.
Výsledkem je kniha Kočnerova knihovna (slovensky Kočnerova knižnica) vycházející právě na 7. výročí brutální střelby ve Velké Mači. Fakta na jejích stránkách jsou o to důležitější, že některé z důkazů v držení Kočnera a získaných během vyšetřování, které patřily ke korupční kauze Gorila, nařídil začátkem letošního února slovenský Ústavní soud zničit.
Marián Kočner, který - na rozdíl od své spolupracovnice Aleny Žužové - nebyl dosud ve věci zadání vraždy Jána a Martiny usvědčený, ale je odsouzený na 19 let za falšování směnek soukromé televize Markíza, se snaží po návratu Roberta Fica do křesla premiéra a po jím iniciovaných změnách ve slovenském trestním řádu dostat z vězení na svobodu. Nejnověji to zkouší dokonce přes Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku.
O jeho podílu na zastřelení mladého páru bude ještě rozhodovat Nejvyšší soud. Ať už bude verdikt znít jakkoliv, Jánovi Kuciakovi ani Martině Kušnírové už to život nevrátí a jejich děti už se nikdy nenarodí. Bohužel…
Pro další informace: