Hlavní obsah
Aktuální dění

Boty, vítr, divočák nebo psí srst - nebezpečný virus SLAK se šíří nenápadně

Foto: knihoMolka

„Slintačka a krívačka“ jsou teď nejskloňovanějšími výrazy u našich východních sousedů. Ale i u nás nahání onemocnění „slintavka a kulhavka“ oprávněné obavy.

Článek

Nemoc projevující se puchýři na tlamách a kopytech sudokopytníků je totiž nebezpečná tím, jak rychle a přitom nenápadně se šíří.

Na Slovensko se patrně dostala přes hranice z Maďarska vinou silného větru nejprve na menší farmy. Zatím největší ohnisko v Plaveckém Štvrtku, kde je velkochov s 3.500 zvířaty, má na svědomí - byť nevědomky - člověk. Konkrétně lidé, kteří sem přejeli z nedalekého maďarského chovu, dokud ještě nebylo zřejmé, že se v něm nachází nemocná zvířata.

A to je právě úskalím slintavky a kulhavky (SLAK). Dokud se neobjeví podezření a zvířata nejsou vyšetřena, nikdo nemusí tušit, že už jsou nemocná. Od nákazy do viditelných projevů nemoci to může trvat i celých 14 dnů.

Přitom stačí, aby se virus dostal na boty, podvozky aut nebo i na zvířecí srst. Kočky a psy se jím sice nakazit nemohou, ale právě v jejich srsti se může dostat pohodlně dál. Dalším rizikem je volně se pohybující zvěř, kterou SLAK také infikuje - srnci, jeleni, ale i divočáci.

Protože slintavkou a kulhavkou neonemocní jen skot, ale také prasata, kozy a ovce. Jenže tím to nekončí. Stejnou nemocí mohou trpět i u nás spíš exotická zvířata, jako jsou žirafy nebo hroši. České zoologické zahrady už vesměs reagovaly na výskyt SLAK na Slovensku po svém - zatím především preventivně ruší návštěvy tzv. dětských nebo kontaktních zoo, kde se zvířata ocitala v bezprostředním kontaktu s návštěvníky. Za své vzalo mimo jiné v brněnské zoo i oblíbené krmení žiraf.

Pravidla pro zabránění šíření nákazy jsou neúprosná, napadený chov se musí zklikvidovat, stejně jako zvířata v okruhu 3 kilometrů. Je to rána jak pro podnikatele v živočišné výrobě, tak i pro drobné chovatele, kteří se budou muset rozloučit se svým pašíkem Ferdou nebo kozou Lízou. Bohužel, je to nejúčinnější cesta, jak se nedostat do problémů, kdy se bude nákaza nekontrolovatelně šířit.

Pro obyvatele tím ale omezení zdaleka nekončí a je třeba v zájmu všech je dodržovat. O to nebezpečnější jsou hlasy „známých firem“, které už začaly jak na Slovensku tak i u nás - stejně jako před časem v případě covidu-19 šířit, že vlastně o žádnou hrozbu nejde a není třeba se ničemu podřizovat.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz