Hlavní obsah

Když princezny sáňkovaly s fejkovými jednorožci, mohlo jít i o život

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: knihoMolka, ze soukromého archivu

Karuselový průvod se táhl v délce několika set metrů a Vídeňané se na něj chodili dívat jako na vítanou zimní atrakci

Užívat si sněhu není jen výsadou dětí, ale spustit se po svahu dolů může zlákat i nejednoho dospělého. Ostatně, sáňkovalo se i před staletími, jenže tehdy to mohlo mít úplně jiný kontext.

Článek

Když císařovna Marie Terezie zavelela, že se jde sáňkovat, málokdo z jejích dvořanů by si dovolil protestovat. Ale tehdejší sáňkování vypadalo poněkud jinak, než jak si ho představujeme dnes, a rozhodně to nebyla kratochvíle pro malé děti.

Před vídeňským palácem se seřadilo v přísné dvorní hierarchii několik desítek saní, do nichž usedly dámy a řídili je pánové napůl sedící, napůl stojící nad nimi. Pak se veselý průvod, který se všemožně kroutil a zatáčel (odtud označení „carousel“ neboli kruh či kolotoč), vydal ulicemi do přírody.

Používaly se při tom speciální karuselové sáně. Můžete si je představit jako poměrně dlouhé a přitom úzké loďky z lipového dřeva doplněného v detailech ořechem a švestkou, ližiny pod nimi byly pro změnu z jasanu. Saně byly často zlacené nebo vymalované v barvách rodu. Pořídit si je bylo otázkou cti, i když nešlo o levnou záležitost. V dnešních cenách by vás vyšly přibližně jako nový automobil střední třídy.

Foto: knihoMolka

Původní karuselové vybavení zahrnovalo kromě vlastních saní i postroje a pokrývky na koně zdobené ručně vyšívanými erby majitelů

Na sedátko uvnitř loďky se i s širokou krinolínou posadila dáma, pán si obkročmo sedl za ní na vyvýšený stupínek, odkud také opratěmi řídil zapřaženého koně, který měl postroj celý pošitý rolničkami. Udržet se na stupínku vyžadovalo už pořádné mistrovství v balancování, zvlášť když se se saněmi zatáčelo.

Občas byli koně stylizováni do kostýmů, třeba jako jednorožci. To se jim připevnil na čelo speciální spirálovitý roh z mořského kytovce narvala jednorohého, který mohl mít na délku i přes 1 metr. Když nebyl po ruce pravý, klidně si mohli šlechtici vypomoct i „fejkem“ - rohem vysoustruženým ze dřeva. Dodnes se několik takových dochovalo mj. ve Švédsku. Jindy tvořily ozdobu paví nebo pštrosí péra, která se volila v rodových barvách, aby ladila s čabrakou a pokrývkou.

Foto: knihoMolka

Kůň „oblečený“ do karuselové pokrývky pošité rolničkami a s ozdobou z pštrosích per

Nezřídka docházelo při karuselových vyjížďkách ke kolizím či plašení koní, na které bylo té vřavy kolem až moc. Občas, když do sebe saně narazily, mohlo jít i o život, ale naštěstí k fatálním úrazům docházelo jen výjimečně.

Obvykle se nejelo nijak rychle a když už se saně vyklopily, pak osádka skončila v závěji. Navíc ihned přiskočil sluha, který každé saně pěšmo doprovázel, aby svým pánům pomohl zpátky na nohy.

Foto: knihoMolka

Dřevěnou hlavu Turka musela jezdkyně srazit během jízdy z podstavce

S karuselovými výlety na saních byly spojeny i „jízdy zručnosti“, kdy dáma musela upraveným kopím třeba sbírat věnečky z chvojí nebo shodit hlavu Turka. Samozřejmě ne opravdovou, ale věrně vyrobenou ze dřeva, včetně turbanu a mohutných knírů.

Nejen ta, ale i dvoje zlaté a dvoje stříbrné saně a postroje rodu Schwarzenbergů se dochovaly na zámku Hluboká nad Vltavou. Během 50. let 20. století se zlatá dvojice přestěhovala do Českého Krumlova, kde byla zrestaurována a stala se součástí expozice v barokní konírně a sedlárně na V. nádvoří.

Foto: knihoMolka

Karuselové saně vystavené v konírně českokrumlovského zámku

Pro další informace:

K. Cichrová: Mobilita nobility. Schwarzenberská sbírka historických dopravních prostředků, NPÚ, 2015

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz