Hlavní obsah
Umění a zábava

Neviditelný přípitek s titanovým tajemstvím zní Místodržitelským palácem

Foto: knihoMolka

Místodržitelský palác na brněnském Moravském náměstí je součástí Moravské galerie

Je to jako vánoční kouzlo. Tam, kde se dřív ozývaly modlitby mnichů a později rachot kočárů přivážejících hosty k místodržícímu, dnes zní cinkot sklenic na víno, aniž by se jich kdokoliv dotkl.

Článek

V sousedství „bílého“ kostela sv. Tomáše na brněnském Moravském náměstí mohou návštěvníci vstoupit do prostor barokního paláce, který před josefinskými reformami býval už od 14. století augustiniánským klášterem. Tehdy samozřejmě vypadal jinak, svou dnešní podobu získal díky přestavbám Jana Křtitele Erna a později Mořice Grimma v 17. a 18. století.

Dikasteriální palác, který tu po odchodu augustiniánů do starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí vznikl, byl sídlem nejen místodržícího, ale i stavovských a zemských úřadů. V roce 1955 získalo palác Muzeum dělnického hnutí Brněnska, ale v posledních desetiletích tu sídlí o poznání vznešenější a modernější expozice a výstavy Moravské galerie, včetně nejnovějšího „Umění do kapsy“.

Jednou z výstav je i pozoruhodná „Made by Fire“ - přehlídka moderního českého skla, porcelánu a keramiky. Právě na ni má upozornit v posledních týdnech instalovaná „skleněná zahrada“ sestavená z vinných sklenic na pružných stopkách. Stačí i nepatrný závan vzduchu, který do průjezdu z náměstí nebo z hlavního nádvoří proniká každou chvíli, aby o sebe začaly sklenky narážet a vydávat charakteristické tóny přípitků.

Foto: knihoMolka

Stačí drobný záchvěv vzduchu a sklenky do sebe ťukají jako při přípitku

Designérům Kláře Janypkové a Tomáši Kučerovi se podařilo sestavit doslova magický záhon sklenic různých velikostí ze sklárny Květná 1794, která patří k nejdéle fungujícím sklárnám v Česku.

Až na samém okraji Českého království ji před více než dvěma sty lety založil kníže Alois I. z Lichtenštejna. Tehdy ještě vyráběla zcela prozaické tabulové sklo. V polovině 19. století přišel nový majitel Emanuel Zahn s ambicióznějším výrobním plánem. Květná se tehdy přeorientovala na jemné křišťálové sklo zdobené rytím a broušením, později i leptáním.

Tenkostěnné sklo s příměsí titánu, díky kterému získává na výjimečné odolnosti, proslulo i díky brněnskému architektovi Bohuslavu Fuchsovi, který pro svou společnosti AKA založenou v roce 1932 navrhoval mimo jiné i nápojové soupravy, vázy a mísy realizované právě v Květné.

Na jeho odkaz nyní navázali Janypková s Kučerou, když pro letošní Design blok navrhli pro kategorii „Nejlepší prezentace výrobků“ právě zmiňovanou skleněnou zahradu. Originální důkaz, jak jsou sklenice téměř nerozbitné, který je nyní k vidění v Moravské galerii, získal v říjnu v Praze nejvyšší ocenění Designblok Award 2024 ve své kategorii.

Až půjdete bruslit na kluziště na Moravském náměstí nebo se jen tak budete toulat adventními trhy, určitě se na „neviditelný přípitek“ zajděte do průjezdu galerie podívat. Dostanete se k němu hned u vstupu a to zdarma.

Pro další informace:

Ceny Designbloku | oficiální stránky Desingbloku

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz