Hlavní obsah
Názory a úvahy

Politika není výtah k moci ani k sexu, ale služba lidem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Show Jana Krause, FTV Prima/wikimedia.commons

Odsouzený politik by se neměl stát strašákem mladých lidí, kteří chtějí vstoupit do politiky

2. 11. 13:40

Dominik Feri je vinen a kromě finančního odškodnění svých obětí jej společnost prostřednictvím soudu posílá na 3 roky do vězení „natvrdo“, čili nepodmíněně. Sice okamžitě podal odvolání, ale i tak je to silný vzkaz k veřejnosti.

Článek

Takový výsledek procesu s někdejší vycházející politickou hvězdou je v případě dvou znásilnění (prokázaných), jednoho znásilnění ve stádiu pokusu a nesčetně dalších obtěžování k diskuzi, jestli je to moc nebo málo, ale o tom psát nechci.

Případ Dominika Feriho se - doufám - může stát velkým vykřičníkem pro mladé lidi, kteří se zajímají o věci veřejné a chtěli by do politiky vstoupit. A pevně věřím, že je neodradí!

Jeho kariéra odstartovala záhy, kdy už byl coby gymnazista ve svých 18 letech (hned, jak mu to zákon dovoloval) zvolen za člena Statutární rady města Teplice a dokázal se ozvat, když mu předkládané vyhlášky nedávaly smysl.

Jako student práv na Karlově univerzitě se stal o dva roky později poslancem Parlamentu ČR a prostřednictvím sociálních sítí sexy hvězdou, která vrstevníkům zprostředkovávala „svět pro starší a pokročilé“ v politických kuloárech. Zvlášť byl jeho vliv patrný v době pandemie covidu-19, kdy jeho žlutý vykřičník „překládal“ složitá nařízení do obyčejné „lidštiny“.

Bohužel Feri neustál svojí roli a překlopil jí do podoby sexuálního predátora, před kterým si žádná sukně nebyla jistá. To, co by se ještě před několika desítkami let přešlo mávnutím rukou, že je to „kanec“, dneska naštěstí neprojde a Feri si po zásluze odnáší od soudu „vysvědčení“, jak se politická moc neuplatňuje a nesmí uplatňovat.

Přesto vidím na jeho působení něco pozitivního - dokázal mladší generaci, že má smysl měnit svět a zajímat se, jaké zákony vyjdou z Parlamentu ČR nebo z městského či obecního zastupitelstva, a že rozhodně nikdo není tak bezmocný, aby proti tomu, co mu vadí, nemohl pomocí legislativy bojovat.

Jen mu nesmí stoupnout pochybná sláva do hlavy, aby se pak na ostatní nevytahoval „Víte, kdo já jsem?“ a neuplatňoval „právo první noci“. Jenže to platí napříč všemi generacemi a všemi patry moci - ať už jde o politiku, byznys, nebo školu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz