Hlavní obsah
Lidé a společnost

Hologramové ucho pro osoby s postižením sluchu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: NOWAI AI + Kochlear.cz

Hologram s textem nad hlavou přednášejícího.

1. 8. 6:44

Technika jde rychle vpřed a těším se, že se možná dožiji toho, jak si půjde běžně koupit v drogérii hologramové brýle, které využijí i někteří senioři.

Článek

Hologramové brýle si představuji nějak takto

Jsou to vylepšené brýle pro osoby s postižením sluchu. Od běžných dioptrických jsou téměř k nerozeznání. Jen zkrátka nejsou dioptrické, pokud někdo dioptrie nepotřebuje. V brýlích je zabudován mikrofon, kamera, reproduktor a připojení k internetu přes nano SIM kartu.

Brýle detekují lidskou řeč v kombinaci s kamerou na strojové odezírání (tady už to úspěšně zkoušejí), dokonce až na 3 metry. Obraz a zvuk řeči jdou přes internet na server, kde se to převede na text a nad hlavou hovořící osoby je těmito brýlemi vidět hologram s textem, co říká. Pokud je mluva v jiném než předvoleném jazyce, zapne se automaticky translátor. Ten se zapne i v případě, že neslyšící osoba komunikuje ve znakovém jazyce, protože to je cizí a samostatný jazyk. Místo textu se pak nad hlavou mluvící osoby objeví avatar, který tlumočí ve znakovém jazyce a z reproduktoru je slyšet řeč, která se generuje ze znakování neslyšící/ho druhé straně. Jen musí znakující osoba znakovat před kamerou brýlí.

Slyšící strana, pak v případě komunikace s někým, kdo neslyší a mluví (protože znakování je vidět), často nebude ani tušit, že komunikuje s někým, kdo neslyší. Nebude totiž vědět, že má nad hlavou hologram s tím, co říká. Brýle má už dnes spousta lidí.

Nebo třeba na konferencích. Tam to bude, dejme tomu, tak, že jedny brýle budou připevněny na mikrofonu v té kecatelně, aby byl mikrofon brýlí blízko mluvčího a aby na něj kamera na odezírání pěkně „viděla“, přičemž brýle budou mít i funkci sdílení hologramů. Ty v kecatelně to tedy budou sdílet všem hologramovým brýlím v  sále a účastníci s postižením sluchu budou vědět, co se říká.

Na pracovní schůzce zase bude stačit klopový mikrofon.

A nejlepší bude, že tyto brýle budou i k zapůjčení v cestovních kancelářích turistům a oni pak v cizině využijí ten translátor.

S nostalgií budu potom vzpomínat na doby, kdy tyto brýle neexistovaly a  třeba na konferenci INSPO s přepisy, či tlumočením živými lidmi.

Foto: NOWAI AI + Kochlear.cz

Na pracovní schůzce má nad hlavou hologram ten, kdo právě mluví

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz