Hlavní obsah
Lidé a společnost

Neslyšíme a jdeme vyřizovat na úřad

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: NOWAI AI + Kochlear.cz
15. 8. 9:17

Skvělý počin udělalo nakladatelství Pařez & Tetřev, když uvolnilo několik rad z připravované knihy „Breviář náhle ohluchlých“ a už před vydáním se lze připravit na příklad na návštěvu úřadu.

Článek

Ohluchli jste a potřebujete vyměnit nějaký průkaz, nebo vyřídit žádost?

Je to jednoduché. Je dobré si před návštěvou úřadu zjistit, co všechno budou chtít a jít na úřad připraveni. Nejlepší však je, vzít s sebou rovnou všechny listy, které vám přijdou užitečné (např. rodný, oddací, rozvodový, úmrtní, kulové eso, čtyřlístek jitrocele a list papíru z tiskárny na psaní). Také fotografii. Nesnažte se vyfotit mobilem před zrcadlem a upravovat pak fotku v grafickém editoru, abyste vypadali mladší, ale zajděte k profesionálnímu fotografovi.

A jdeme na úřad

Zaklepete na příslušné dveře, a protože neslyšíte, jak se ozve „moment“, vezmete po chvilce za kliku a vstoupíte.

Značnou pozornost přítomných v místnosti na sebe strhnete hned pozdravem. Vy totiž pozdravíte úplně normálně, ale přítomní se budou domnívat, že v tiché místnosti to je řvaní (nevíte, jestli tam je ticho, nebo třeba rámus z ulice, či nehraje nějaká hudba – obzvláště o Vánocích, kdy se pouští už od listopadu koledy), takže se na vás všichni po pozdravu otočí. To je jasný signál, že se vám chtějí věnovat.

Ačkoli je před vámi zjevně klientka, směle předneste svůj požadavek, jelikož ona jen bude stát s otevřenou pusou, nebude nic namítat. Asi bude zvědavá na komunikaci, protože ihned po pozdravu řeknete, že neslyšíte a musí se vám psát. To pro ni totiž bude úplně nepochopitelné, protože den před tím slyšela v rozhlase, že ten, kdo neslyší, neumí číst česky. Že se jedná pouze o část lidí s postižením sluchu, už zástupkyně organizace v rozhlase neřekla.

Úřednice řekne pár vět, ale vy zavrtíte hlavou a zopakujete, že neslyšíte a potřebujete to napsat.

Úřednice věty zopakuje víc nahlas. Vám to však nebude k pomoci, protože nejste nedoslýchavý/á, ale neslyšíte vůbec, na což jí upozorníte a znovu požádáte o napsání. Úřednice vzdá nějaké vysvětlování, vezme si papírek 8×8 cm a bude se na něj snažit napsat oněch pár vět, což se jí samozřejmě nebude dařit (pokud nebude psát dvoumilimetrovým písmem), protože se jí to tam nevejde a psát na monitor ji nenapadne. Nyní přijde vás čas na vytažení listu papíru z tiskárny a se slovy: „Tady se vám bude psát lépe,“ ji ho podáte. Když vám konečně napíše, co všechno je k výměně průkazu potřeba, vytáhnete vše potřebné (jelikož budete připraveni) a zeptáte se, kdy máte přijít.

Pozorně si přečtěte (vyluštěte) rukopis, abyste si nespletli „za 15 dní“ s „patnáctého“, když je dvanáctého.

To by by nebylo jaksi fair play, jít požadovat nový prukaz dříve, než trvá jeho výroba, protože oni to musejí nejdříve nějak schválit, případně si ověřit u odborného lékaře jestli jste nezačal/a zázračně slyšet, nebo něco podobného.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz