Hlavní obsah
Lidé a společnost

Otázky a odpovědi o sázení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Pixabay

K čemu jsou dobré limity a v čem tkví rizika sázení na zahraničních serverech? Najdete zde odpovědi na časté otázky, které připomínají zodpovědný přístup k hraní.

Článek

Od kolika let je sázení v Česku legální?

U nás může sázet každý občan, který dovršil 18 let věku a zaregistroval se u některé z licencovaných sázkových kanceláří. Sázení jako zábava pro dospělé vyžaduje zralou osobnost s vědomím vlastní odpovědnosti a schopností zvážit rizika a následky svého chování. To může znít nudně, ale v následujících odpovědích chci zároveň dokázat i své pochopení pro to, že sázení je také tvořivá a zábavná aktivita.

Chci na sázkách vydělávat, ne prohrát dům. Jak na to?

Nehrajte. Jestli je vaše motivace k hraní jiná, než užít si zábavu a vzrušení, můžete být zklamaní. Internet je plný různých návodů a postupů, jak je možné si sázením vydělávat. Kdybych měl tyto rady zjednodušeně popsat, řekl bych toto. Staňte se bezemoční kalkulačkou. Získávejte dobré informace o zápasech a týmech a počasí a stavech sportovišť a politicko-ekonomických kontextech kolem sportovních klubů/sportovců před jejich výkonem… Nechtějte prohrané peníze získat zpět a počítejte, že také prohrajete, protože žádná strategie nevede jen k výhrám. Hlídejte si peníze a míru rizika. Dejte si čas na rozhodnutí. Mějte přehled o svých sázkách a o zbývajícím kapitálu. Buďte trpělivý. Nehrajte v neklidu a hrajte střízlivý. Nikdy si na sázení nepůjčujte. To není automatický návod, jen nezbytná doporučení.

Co si představit pod pojmem bezemoční kalkulačka?

Emoce, mezi které patří i sympatie k nějakému klubu nebo konkrétním sportovcům, jsou důležité pro prožitek z fandění, ale z pohledu ekonomické rozvahy mohou podporovat špatná hazardní rozhodnutí. Nemusíte být bezemoční kalkulačkou ve chvíli, kdy pro vás bude sázení jen zábavou a víte: „Můžu prohrát a vím, kolik si můžu dovolit.“

Jsou live sázky v něčem jiné?

Ano. Nabízejí akční aktuální zážitek, a tím nový druh zábavy. Sázející může sledovat zápas živě a podle toho, co vidí a jak to cítí, sází. Ale jak je to ve sportu obvyklé, ani dobrá příprava neodstraní prvek náhody a fandění jednomu týmu mu nutně nemusí přinést ono pověstné štěstí. Navíc u live sázení čas neskutečně rychle běží a sázející tak někdy příliš spěchá.

V čem je tedy live sázení jiné? Dokáže hráče strhnout, a tím umožní vydělat více peněz sázkovým kancelářím. V anamnézách lidí se závislostí se live sázení vyskytuje velmi často a mnozí se shodují v tom, že live sázení nyní vnímají jako velmi rizikový způsob tehdejší zábavy.

Můžu si na serverech nějak nastavit pravidla hry?

Ano, podle zákona je každá sázková kancelář povinná umožnit hráči nastavit si vlastní limity pro hru. Těmto limitům také říkáme sebeomezující opatření. Tyto limity vycházejí z dobrovolného sebeomezení hráče. Hráč si je může nastavit, měnit i zase zrušit.

K čemu jsou dobré limity, když je zase můžu zrušit?

Z mého pohledu slouží limity k ochraně hráče před dopady emoční chyby. Uvedu příklad. Hráč si řekne: „Zahraju si dnes jen za stovku a ne déle než deset minut.“ A pak ho hra strhne. Pohltí ho vzrušení, které cítí a pokud je nastavený rozumný limit, rozjetého hráče může včas zastavit před tím, než prohraje více peněz, než chtěl nebo mohl. Nemusí to být samozřejmě jen vzrušení ze hry. Často je to i nepříjemno z prohry a snaha vyhrát co nejdřív prohrané peníze zpět. V těchto situacích odvedly limity už nejednou dobrou práci. To, že si pak někdo limit zruší, je spíš zpráva o hráči a o tom, jak s limity pracuje než o limitech samotných. Může samozřejmě nastat situace, kdy jsou hráčem nastavené limity příliš přísné. Pak je v pořádku, když si hráč změní jejich parametry tak, aby byl chráněn před sebou a zároveň si mohl zahrát.

Nechci už sázet. Jak se od hraní odstřihnout?

Je více opatření a nástrojů, které mohou hráči pomoci s abstinencí. Třeba podpora v rámci kontroly financí od někoho, komu hráč věří. Zrušení hracích účtů bez možnosti obnovy. A podobně. Existuje také rejstřík vyloučených osob Ministerstva financí ČR, díky kterému je možné odstřihnout se od svých stávajících online hracích účtů. A nejen to. Člověk, který se do rejstříku zapsal, si nemůže založit nový online hrací účet a nemůže si jít zahrát ani reálně na pobočku sázkové kanceláře, do kasina nebo do herny.

Doporučuji vstoupit do rejstříku na vlastní žádost, protože poté je člověk v rejstříku tak dlouho, dokud se sám zase nevypíše. Tedy i nastálo, bude-li chtít. Vnímám dvě věci jako dobré. Jednak to, že po zapsání naskočí ochranná lhůta 12 měsíců, po kterou se nejde vypsat, a pak i skutečnost, že je celý tento rejstřík neveřejný. Tím pádem do něj nemá žádná fyzická ani právnická osoba možnost vstupu, na rozdíl například od rejstříku lidí v insolvenci. Více se dozvíte na stránkách ministerstva financí nebo v jakékoliv poradně věnující se léčbě a pomoci sázkařům a hráčům.

Co když budu sázet na zahraničních serverech?

V této otázce je důležitý prvek ochrany hráče. Ten se týká například toho, jestli ze zahraniční stránky opravdu získám vyplacenou případnou výhru. A odpověď je jednoduchá. Pokud hraji někde, kde nemají licenci našeho ministerstva financí, není tam žádná ochrana hráče, o kterou by se mohl hráč opřít, když by došlo na lámání chleba. Není tam tedy žádná jistota na vyplacení výhry. To samozřejmě některé hráče neodradí, protože žijí více ve snových přáních a méně v realitě, ve které může sázka dopadnout špatně, a  když si nedává pozor, komu svěří své peníze, může o ně snadno přijít. A ne vždy může pomoci policie nebo právník. A to může být případ hraní na zahraničních serverech.

Co se stane s mými online hracími účty, když budu v rejstříku vyloučených hráčů?

Zamrznou. Nebudete je moci používat. Mohou vám dále chodit e-maily a reklamní sms, ale nebudete mít možnost se do nich přihlásit. Z online prostoru nezmizí a jsou v jakémsi stan-by režimu.

Proč je sázení legální od osmnácti a stírací losy mohou hrát i malé děti?

Stírací losy je podle zákona možné hrát až od osmnácti let. Není až tak překvapivé, že se tento zákon porušuje. Ostatně u prodeje a konzumace alkoholu se potýkáme s podobnou společenskou zkušeností. Vnímám jako zajímavý trend (to neznamená, že je nutně dobrý), jak se stírací losy stále více zabydlují v online prostoru. Tam jsou pro děti losy méně dostupné. Na tuto otázku je tedy odpověď jednoduchá. Nemohou.

Napadá vás, v čem je skryté riziko stírání losů?

Autor textu: Martin Zajíček, Poradna pro nelátkové závislosti PREVENT, PREVENT 99 z.ú.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám