Článek
Na první pohled to zní dobře a vypadá to konečně jako posun kupředu. Sedmiprocentní zvýšení platů učitelů je něco, na co dlouho čekali. Slibuje to totiž nárůst reálných mezd. Je to ale v praxi skutečně tak a nejsou učitelé pouze zaslepeni líbivými čísly a vidinou lepší životní úrovně?
Dost možná, protože realita je úplně někde jinde. Učitel totiž nepobírá mzdu, za výkon své funkce je ohodnocen platem. A to je podstatný rozdíl, který je nutné mít na paměti. Platy veškerých pedagogických pracovníků se tak řídí platovými tabulkami. Pokud má učitel dostat přidáno, děje se tak pouze na základě úpravy platových tabulek. V zásadě se tak dá říci, že si každý učitel v číselném vyjádření polepší o 1090 až 4040 korun. Nutno ale také podotknout, že se bavíme o vyjádření v hodnotě hrubého platu. I z těchto peněz mu tak bude odvedeno sociální a zdravotní pojištění, případě i daň z příjmu.
A to už tak růžově nezní. A ještě stále to není vše. Pokud se na platové tabulky podíváme, tak pedagogický pracovník v nejnižší platové třídě a s minimální praxí nedosáhne ani po letošním zvýšení na minimální mzdu, kterou musí všichni zaměstnavatelé v soukromé sféře svým zaměstnancům garantovat. Například ve 4. platové třídy bude mít pedagogický pracovník s praxí do dvou let plat v hrubém vyjádření na úrovni 16 628 korun. Noví pedagogové, kteří za sebou budou mít absolvování vysoké školy, dostanou jako nástupní plat v roce 2025 částku 33 758 Kč hrubého, tedy přibližně o 2 200 Kč více než loni. A to je zhruba nástupní mzda prodavačky v supermarketu. Ti, co už jsou ve školství zaměstnaní delší dobu, na tom samozřejmě budou lépe. Výši jejich platů ovlivňuje délka započitatelné praxe.
Jenže jak se učitelům reálně zvýší mzdy? Rozhodně to nebude oněch sedm procent. Ve velmi jednoduchém výpočtu musíme zohlednit alespoň inflaci. Ta se podle informací z listopadu loňského roku na meziročním srovnání pohybovala na úrovni 2,8 procent. Dá se tak předpokládat, že životní úroveň učitelů se zvýší o něco málo více než o 4 procenta. A to je na tak urputný boj, který museli učitelé za zvýšení platů svést, velmi malá náplast.
Někdo by mohl oponovat tím, že učitelé odučí jen asi 25 vyučovacích hodin týdně a dostávají plat, jako kdyby byli ve škole na plný úvazek. I na to ale existuje jednoduchá odpověď. Ano, učitelé odučí zhruba necelých 19 hodin čistého času týdně. K tomu se ale přidává dozor o přestávkách, porady či schůze sboru. To, co se ale na jejich odpracovaných hodinách podílí nejvíce, je příprava na vyučovací hodiny. Té musí dát učitelé dostatečný prostor, aby jejich výklad byl vždy aktuální a studenty zaujal. No a pak tu máme opravování jednotlivých testů a prověrek, které také nějaký čas zabere.
Učitelé skutečně pracují velmi tvrdě a jsou to právě oni, kdo vzdělává naše děti, které jsou budoucností našeho národa. To, kolik ale dostali přidáno, je doslova směšné. Opravdu si myslíme, že se někdo do tak náročné profese požene, když jako nástupní plat dostane stejně peněz jako prodavačka v supermarketu?
Zdroje: