Článek
U kauzy Arca Investments jsem od samého počátku a vidím, jak se roky táhne insolvenční proces, zatímco věřitelé marně čekají na své peníze. IFIS, který se zapojil do této kauzy již v roce 2020, má zkušenosti s podobnými případy a věřím, že reorganizační plán, který nyní předložil, může být klíčem k tomu, aby se věřitelé konečně dočkali řešení.
Na webu IFIS se objevila zpráva o předložení reorganizačního plánu Arcy Investments soudu. Můžete popsat hlavní body tohoto plánu? Jakým způsobem je reorganizační plán navázán na před-transformaci aktiv v červenci tohoto roku?
První krokem reorganizace je tzv. předtransformace, kdy se důležité části aktiv z majetku zahraničních entit dostanou do vlastnictví nově založené 100 % dceřiné společnosti AI – obchodní korporace AI Czech holding, a.s. Účinnost předtransformace je vázána na přijetí reorganizačního plánu věřiteli a insolvenčním soudem.
Velmi zjednodušeně lze říci, že výtěžek ze zpeněžení majetku shromážděného v obchodní korporaci AI Czech holding, a.s. bude rozdělen mezi věřitele.
Jaký dopad má před-transformace na věřitele Arcy Investments, zejména na ty, kteří přišli o své prostředky? Očekává se, že tento krok výrazně zvýší šance na uspokojení jejich pohledávek?
Jednou ze základních výtek vůči předchozím návrhům reorganizačních plánů bylo riziko jejich neproveditelnosti z důvodu umístění podstatných aktiv pod kyperskou entitiou. Provedením před-transformace jsme toto riziko odstranili. Reorganizační plán předkládaný IFIS bude mít větší šanci uspět a přinést věřitelům alespoň část jejich prostředků.
Jaký je aktuální postoj Rastislava Veliče a vedení Arcy k reorganizačnímu plánu předloženému IFIS? Spolupracují aktivně na jeho implementaci, nebo se setkáváte s překážkami?
V této fázi dlužník i jeho představitelé poskytují požadovanou součinnost. Věřitelé a dlužník nyní postupují prakticky ve shodě.
Schválení reorganizačního plánu je v rukou věřitelů a insolvenčního soudu. Jaké jsou hlavní argumenty, které IFIS předkládá věřitelům, aby získal jejich podporu?
Je to zejména jeho transparentnost a proveditelnost plánu navrhovaného IFIS. Podstatné kroky byly předjednány v rámci před-transformace, schválením plánu se „pouze potvrdí jejich účinnost“.
Pokud by reorganizační plán nebyl schválen, jaké má IFIS další možnosti a jaké by to mohlo mít důsledky pro věřitele? Existuje plán B?
Neschválení plánu by Arcu významně přiblížilo likvidační formě řešení jejího úpadku, tj. konkursu. Zejména by padl předjednaný přesun aktiv pod přímou kontrolu Arcy; to by byl vážný problém, který by oddálil uspokojení věřitelů o řadu let.
Jak vidíte budoucnost společnosti Arca Investments po případném schválení reorganizačního plánu? Jakým směrem se bude ubírat její restrukturalizace?
Snažili jsme se, aby byla částka slíbená věřitelům reálně dosažitelná. Nemyslíme si, že má smysl slibovat vzdušné zámky a tím získávat podporu věřitelů pro reorganizační plán. Hlavní důvod nižšího procenta pro věřitele je dán tím, že nepředpokládáme nárůst hodnoty majetku v průběhu reorganizace jeho rozvíjením, což jsme vždy považovali za nereálné, tj. vycházíme z jeho aktuálního ocenění a náš plán je založen na co nejrychlejším zpeněžení majetku a distribuci peněz ze zpeněžení věřitelům.
Kamila Břízová působí jako Marketing a PR manažerka a Tisková mluvčí investičního fondu IFIS od října 2020, kde má na starosti komplexní řízení marketingových a komunikačních strategií, včetně spolupráce s médii a organizace eventů. Díky svému působení v oblasti komunikace se detailně orientuje v kauze Arca Investments, kterou sleduje od samého začátku.
Autor: Karolína Svobodová