Článek
Pokud hledáte dobrodružství a chcete se na chvíli vrátit do světa pohádek, vydejte se v sobotu 5. srpna do údolí řeky Sázavy. Na břehu této malebné řeky na vás bude čekat unikátní technická památka Šlakhamr, kde se přenesete do kouzelného světa plného šikovných kovářů.
A právě v sobotu se zde setkáte s kováři z různých míst České republiky, kteří vám předvedou své umění a dovednosti. Během celého dne budou kováři pracovat na mobilních výhních, ale hlavní hvězdou bude velký vodou poháněný buchar. Ocitnete se tváří v tvář tajemné síle, která proměňuje železo ve vznešené tvary. Pokud budete mít zájem, můžete si na mobilních výhních a kovadlinách vyzkoušet, jak těžká a zároveň fascinující práce kovářů je.
Z pohádky do pohádky je jeden z nejoblíbenějších programů Technického muzea v Brně. A co by to bylo za pohádkovou akci bez inspirace slavnými filmovými příběhy? Budete plnit úkoly s pohádkovou tematikou, které jsou inspirované legendárními pohádkami jako O statečném kováři, Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Třetí princ a mnoha dalšími. To znamená, že se můžete těšit na kouzelné okamžiky, které znáte z filmů, ale tentokrát ve skutečném životě!
Historie této mimořádné památky sahá až do doby, kdy zde cisterciácký řád ze žďárského kláštera zakládal hospodářské provozy spojené s těžbou a zpracováním železné rudy. Provoz mechanické kovárny trval až do 17. století. Po úpadku těžby byl Šlakhamr přestavěn na obilní mlýn, který sloužil svému účelu až do druhé světové války. V roce 1976 zakoupilo Technické muzeum v Brně objekt od posledních mlynářů - rodiny Brdíčků. Novodobá historie Šlakhamru se začala psát v roce 2011, kdy se zde otevřela expozice, která vás zavede do světa hamernictví, dřevařství a života posledních majitelů. Stěžejní součástí této expozice je plně funkční hamerské zařízení - buchar, který patří k jednomu z pěti plně funkčním zařízením v republice.
Vaši cestu na Šlakhamr si můžete zpříjemnit návštěvou dalších zajímavých míst v okolí. Jednou z nich je Rozštípená skála, která se tyčí nad pravým břehem řeky Sázavy. Název si získala díky dvoumetrové puklině, která podle pověsti vznikal díky naštvanému čertovi. Pro děti zase bude příjemným zpestřením socha Mamuta od Michala Olšiaka, kterou rovněž objevíte nedaleko Šlakhamru. Dalším zajímavým místem, které stojí za návštěvu, je Konec světa, který najdete na okraji obce Šlakhamry. Tady objevíte strážní budku s figurínou celníka u Česko-moravské zemské hranice.
Nechte se unést kouzlem kovářských dovedností a filmových pohádek na Šlakhamru! Ať už vyrazíte s rodinou nebo přáteli, tato akce vám přinese úsměv na tváři a vzpomínku na nezapomenutelný výlet do pohádkového světa.