Hlavní obsah
Cestování

Půvabný výlet na nejvýše obydlené místo Českomoravské vrchoviny

Foto: Se souhlasem autora Miloše Neumana

Rozcestník v Krásném

Hledáte-li cíl pro vycházku v krásné přírodě Žďárských vrchů, nechte se pozvat na výlet, který vás zavede na Buchtův kopec. Trasa vede malebnou krajinou, malými vesničkami a nabízí řadu výhledů.

Článek

Doporučená trasa: https://mapy.cz/s/delonetovu

Naše putování začíná v malé vesnici Daňkovice, která se nachází v centrální části Žďárských vrchů. Tato vesnička má dlouhou historii sahající až do roku 1350, kdy byla poprvé zmíněna v zemských deskách. Zajímavý je i původ názvu obce – je odvozen od chovu daňčí zvěře, která se v minulosti chovala v místní oboře (tento název se pro část katastru používá dodnes).

Foto: Koruna Vysočiny

Daňkovice

Daňkovice nabízí několik pozoruhodných staveb. Zaujme vás především toleranční modlitebna z roku 1818, která nahradila původní dřevěnou modlitebnu z roku 1788. Stavba byla přesně vybudována podle pravidel tolerančního patentu – tedy bez věže a zvonů, se vstupem z polí a s neokázalým vnitřním zařízením. V obci se také dochovalo několik typických venkovských domů charakteristických pro oblast Horácka. Tři z nich jsou dokonce památkově chráněné, například domy č. p. 41 a 47, které představují typické bydlení místních zemědělců, nebo usedlost č. p. 27, která byla největším hospodářstvím v Daňkovicích.

Foto: Koruna Vysočiny

Toleranční modlitebna v Daňkovicích

Výstup na Buchtův kopec

Z Daňkovic pokračujeme po červené turistické značce přímo do kopce. Naším cílem je Buchtův kopec, který se pyšní výškou 813 metrů nad mořem a řadí se tak mezi tzv. osmistovky Žďárských vrchů. Vrchol kopce je částečně zalesněný, na severovýchodní straně vrcholu se otevírá výhled na Lucký vrch, Poličku a pak Orlické hory, Králický Sněžník a Hrubý Jeseník vpravo.

Foto: Koruna Vysočiny

Budova ŘLP na Buchtově kopci

Vrcholu dominuje budova Řízení letového provozu České republiky s charakteristickou modrou kupolí. Právě tato stavba činí z Buchtova kopce současně nejvýše obydlené místo Českomoravské vrchoviny. Se stavbou se začalo na počátku šedesátých let minulého století a dodnes plní svou funkci. Méně známým faktem je, že na tomto místě se lze i ubytovat. Řízení letového provozu ČR nabízí ve svém zařízení tři různě velké bytové jednotky s veškerým příslušenstvím, které pojmou dohromady až dvacet osob.

Malebné Krásné

Z Buchtova kopce vede naše cesta po zelené turistické značce do obce Krásné – a už název napovídá, že tam je opravdu krásně. Tato malebná vesnice se rozkládá po obou stranách historické zemské hranice Markrabství moravského a Království českého, kterou tvoří řeka Svratka.

Foto: Koruna Vysočiny

Pohled z úpatí Buchtova kopce ke Krásnému

Historie obce sahá až do poloviny 13. století. Dominantou vesnice je kostel svatého Václava, jehož historie se píše od počátku obce. Díky porovnání původního okénka v krásenském kostele (nalezeného při opravě fasády v roce 1985) s podobnými okénky románského typu v okolních obcích bylo dokázáno, že tento kostelík vznikl kolem roku 1250. Zajímavá je rovněž kaple s dřevěnou věžičkou na malém hřbitově nad vesnicí. Za pozornost stojí také při silnici osaměle stojící Chalupa pod lípou, která nabízí v průběhu roku i různé kulturně-společenské akce pro veřejnost. Samotná lípa velkolistá je výrazným symbolem – obvod této mohutné památné dřeviny měří bezmála šest metrů. Z kopců nad údolím, v němž se vesnice rozkládá, se otevírají krásné výhledy do okolí.

Foto: Koruna Vysočiny

Krásné s kostelem sv. Václava

Příjemnou zastávkou může být návštěva originální Osvěžovny v zahradě, která se nachází v soukromé zahradě hned vedle kostela. Za plotem stojí od léta 2023 dřevěný domeček-trucovna vyrobený majitelem pozemku. V něm se za prosklenými dveřmi skrývá malá lednička s různými nápoji, kávovar a další občerstvení pro unavené turisty či cykloturisty. Zajímavostí je, že zde není pevně stanovená cena – pocestný si může vzít, co chce, a zaplatit rovněž podle svého uvážení. Před domečkem je umístěno posezení, které běžně využívají i majitelé zahrady.

Spělkov a návrat do Daňkovic

Z Krásného pokračujeme po žluté turistické značce vedoucí po málo frekventované silničce do vesničky Spělkov. Tato obec nabízí dochovalé pozůstatky tradiční horácké lidové architektury v podobě typických dřevěných nebo polodřevěných chaloupek roztroušených po stráních, dnes z velké části sloužících k rekreaci. Malebný je také malý spělkovský hřbitov, především vstup na něj těsně vklíněný mezi památné lípy rostoucí před ním. Lípa srdčitá a velkolistá vysoké kolem třiceti metrů jsou spojeny se založením hřbitova v roce 1880 a u solitérního hřbitůvku na kopci nad vsí, kde končí cesta, tvoří významné krajinné dominanty.

Foto: Koruna Vysočiny

Rozcestník

Ze Spělkova pak trasa vede po spojovací silnici zpět do Daňkovic. Nedaleko před vesnicí stojí za návštěvu vyhlídkové místo s posezením pro milovníky krásných výhledů zřízené přímo při silnici.

Celá trasa měří přibližně 10 kilometrů a je vhodná pro pěší turistiku. Doporučujeme výlet naplánovat na jasný den, kdy budete moci ocenit nádherné výhledy z Buchtova kopce i dalších vyhlídkových míst.

Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz