Článek

Pohled na Štěpánov nad Svratkou
Po stopách stříbra a hornických tradic
Naučná stezka s jedenácti informačními zastaveními startuje u místní základní školy, což není náhoda – právě děti z této školy se aktivně podílely na její tvorbě. Hned v centru městečka vás překvapí unikátní kostel svatého Petra a Pavla. Původně románská stavba prošla za svých téměř 800 let dramatickými proměnami, přičemž tu nejzásadnější způsobil ničivý požár v roce 1917. Z popela tehdy ve 20. letech vznikl architektonický skvost – jedna z nejvýznamnějších kubistických sakrálních staveb u nás.

Kostel ve Štěpánově nad Svratkou
Milovníci historie by neměli minout Hornický cechhaus Štěpánov – malé muzeum dokumentující slavnou hornickou minulost oblasti. Zdejší středověká důlní díla jsou dokonce lépe zachovaná než v proslulých hornických centrech jako Jihlava či Kutná Hora! V expozici umístěné v historickém domě vás seznámí se středověkými hornickými nástroji – želízkem a mlátkem, které zdobí i cechovní znak. Zajímavostí je i samotný název muzea, připomínající, že první horníci přicházeli z německých zemí.
Štěpánov vás určitě také zaujme svými netypickými místními názvy jako Balkán, Slovensko, Šumava či exoticky znějící Tahiti.

Ukázka vzácných pozůstatků z těžby
Údolím Svratky za přírodními i technickými skvosty
Z centra městečka vás stezka povede podél silnice II/387 lokalitou Borovec okolo zalesněného vrchu, který ukrývá řadu nepřístupných štol. Tato oblast je skutečným rájem mineralogů – na malém území se zde nachází pozoruhodná rozmanitost nerostů. Kromě galenitu s příměsí stříbra a různých sloučenin mědi můžete s trochou štěstí narazit i na ryzí měď, stříbro či zlato.
Cesta pokračuje osadou Hamry, jejíž název připomíná zdejší zpracování železné rudy. Dodnes zde můžete obdivovat pozůstatky těchto činností – říční jez, opuštěný vodní náhon či kamenný mostek. Zajímavostí je, že právě u Hamru v roce 1936 stávala první sauna v republice!

Řeka Svratka mezi Švařcem a Hamry
Za osadou vás trasa dovede do malebné vesničky Švařec, jejíž název pravděpodobně souvisí s řekou Švarcavou (dnešní Svratkou), na jejímž břehu se obec rozkládá. Zde na vás čeká hned několik pozoruhodných zastavení. Dominantou je bezesporu technický unikát – dřevěná krytá lávka s šindelovou střechou pocházející z roku 1873. Tato 22 metrů dlouhá a 2 metry široká konstrukce představuje ukázku tradičního stavitelství a dokonale zapadá do okolní krajiny.

Dřevěná lávka přes řeku Svratku ve Švařci
Při procházce Švařcem byste rozhodně neměli minout ani památkově chráněnou polodřevěnou hornickou kapli Nejsvětější Trojice. Jedná se o typickou ukázku lidové architektury, kterou zde vystavěli zbožní horníci těžící v okolí stříbro. Historie této stavby je fascinující – ačkoliv první písemná zmínka o ní pochází až z první poloviny 16. století, při rekonstrukci v roce 2022 byla ve stěně za oltářem objevena zazděná románská okénka, což svědčí o tom, že kaple může být až o dvě století starší! Zděnou stavbu s dřevěnou kruchtou korunuje věžička pokrytá tradičním šindelem.

Hornická poloroubená kaple ve Švařci
Přírodní poklady podél stezky
Nad kaplí se rozprostírá národní přírodní památka Švařec s podhorskými loukami a pastvinami. Milovníci přírody zde mohou na jaře obdivovat vzácné vstavačovité rostliny jako ohrožený vstavač kukačka či pětiprstka žežulník. Oblast poskytuje útočiště také řadě chráněných živočichů.

NPP Švařec
Naučná stezka vás dále zavede do malebné osady Brťoví, jejíž název prozrazuje dávnou tradici včelařství. Brťoví je slovanského původu, založené patrně koncem 12. nebo začátkem 13. století. Brtnictví, tedy opatrování včel žijících v dutinách živých stromů, přinesli na naše území Slované už v 5. století.

Brťoví
Závěr cesty mezi lesy a pastvinami
Z Brťoví pokračuje trasa mezi lesy a pastvinami k osadě Čtyři Dvory, místní části obce Prosetín. První písemná zmínka o této vsi pochází z roku 1458, ačkoliv její vznik sahá hlouběji do minulosti, kdy patřila pánům z Pernštejna. V letních měsících nabízí osvěžení místní koupaliště na okraji vsi.

Koupaliště Čytři Dvory
Závěrečný úsek vás povede nejprve podél Záskalského potoka, poté po lesní komunikaci kolem obory Borovec, kde se chovají daňci, mufloni a černá zvěř. Odtud se po lesních cestách a kolem řeky Svratky vrátíte zpět do Štěpánova.

U obory Borovec
Štěpánovský čtyřlístek představuje ideální jednodenní výlet. A pokud jste milovníky mineralogie, hornických památek nebo lidové architektury, vězte, že jste našli skutečný poklad na mapě turistických tras Vysočiny!
Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz