Článek
Hned dvě naučné stezky nově provádějí návštěvníky po Svratce, nejmenším městě Žďárských vrchů, a jejím blízkém okolí. První z nich je dlouhá 3,5 kilometru, má 12 zastavení a je věnovaná historii, přírodě či typickým řemeslům nebo jiným činnostem, které město v minulosti proslavily. První informační panel „Svratecké“ naučné stezky stojí na okraji náměstí 9. května a připomíná historii této části Svratky. „Naučné stezky představují zpestření a zatraktivnění města, a to jak pro jeho návštěvníky, tak i pro místní obyvatele,“ uvedl starosta Svratky Petr Řádek s tím, že zatímco první stezka se věnuje zajímavostem ze Svratky, druhá mapuje tvorbu malířů-krajinářů, jež je s městem neodmyslitelně spojena.
„Malířská“ stezka je podstatně delší, měří necelých 10 kilometrů a zahrnuje 17 zastavení u naučných panelů. Začíná u muzea, kde je mimo jiné část výtvarných děl k vidění, a turisty zavede i do okolí na konkrétní místa, kde kdysi v plenéru vznikala pozoruhodná plátna. „Návštěvník může sám posoudit, jak se město a okolní krajina změnily od dob vzniku jednotlivých obrazů,“ vyjádřil se Martin Mudroch, správce svrateckého muzea a autor obou naučných stezek. „Někteří lidé, kteří zavítají do města, sice navštíví muzeum, ale většina z nich míří rovnou do přírody. A přitom i přímo ve městě a jeho nejbližším okolí je mnoho zajímavostí, které stojí za pozornost. Naučné stezky navíc procházejí i místy, kudy nevede turistické značení,“ upřesnil Martin Mudroch.
Procházka malíři oblíbenou krajinou okolo Svratky
Svratka a její okolí se již dlouhá léta stávaly zdrojem nekonečné inspirace pro malíře-krajináře. Tito umělci svými štětci a plátny nejenom proslavili tamní krajinu, ale také zachytili krásy této oblasti, které vám mohou otevřít dveře do minulosti. Nyní máte možnost se vydat na Malířskou stezku, abyste mohli sami prožít pohledy, které malíři zachytili ve svých dílech, a porovnat je s realitou dnešních dnů.
Tato malebná trasa se rozprostírá na délce 10 km, kterou zvládnete za přibližně tři hodiny. Trasa samotná není úplně snadnou procházkou, neboť na vás čeká několik náročnějších úseků, budete kráčet nejen po asfaltových ulicích města, ale také po prašných cestách a travnatých pěšinách kolem řeky Svratky. Odměnou vám ale budou místa, která ve svých dílech zvěčnili umělci jako například František Kaván, František Cína Jelínek, Josef Jambor, Ota Bubeníček, František Emler, Jan Odvárka nebo Rudolf Hanych.
Svratka je kombinací historie i přírody
Pokud hledáte ideální kombinaci historie a přírody, nemusíte jít daleko. Stačí se vydat na okružní naučnou stezku „Svratka, její historie a příroda“, která vás provede nejzajímavějšími místy české i moravské části městečka ve Žďárských vrších. Trasa měří 3,5 kilometrů a zvládnete ji asi za hodinu.
Vaše dobrodružství začne na náměstí 9. května, kde projdete historickým centrem města, spatříte původní stavení typická pro Horácko, krásný kostel a zvoničku, a projdete náměstím Národního povstání. Ale naučná stezka nabízí mnohem víc než jen historii města. Budete pokračovat na břehy řeky Svratky, kde si můžete vychutnat klidnou atmosféru a krásu přírody. Projdete nivou řeky po dřevěném chodníku a poznáte blíže místní ekosystém a přírodní prostředí. Další zastavení vás zase seznámí s řemesly, které toto město formovaly, jako je hrnčířství a klempířství. Jsou to dovednosti, které tvoří důležitou součást místního dědictví.
Obě stezky jsou skvělým způsobem, jak prozkoumat Svratku v její různorodosti. Bez ohledu na to, zda jste nadšený historik, milovník přírody, znalec umění nebo prostě hledáte odpočinek od každodenního shonu, Svratka má něco pro každého.