Článek
Když první sníh pokryje krajinu Vysočiny, promění se okolí historického Jimramova v okouzlující zimní království. Vydejte se s námi na dvanáctikilometrový okruh, který vás provede místy protkanými literární historií i středověkými příběhy.
Doporučená trasa: https://mapy.cz/s/juzumahemo
Naše putování začíná na náměstí Jana Karafiáta v Jimramově, městečku, které si často vybírají filmaři pro natáčení pohádek. Není divu – historické centrum s dlážděnými kostkami a památkově chráněnými budovami působí jako vystřižené z historického filmu. Dominantou je bývalá škola, dnes Síň rodáků, kterou doplňují dva kostely – barokní katolický z roku 1715 a evangelický z roku 1786. Pozornost si zaslouží i empírově upravená renesanční radnice a zámek rodiny Belcredi.
Jimramov není jen architektonickým skvosten – je také rodištěm významných literátů, narodili se zde spisovatelé Alois a Vilém Mrštíkovi, autoři Maryši, a také evangelický farář a spisovatel Jan Karafiát, autor později světově proslavených Broučků. Právě proto nese centrální náměstí, kde se nachází i autorův rodný dům, Karafiátovo jméno. V katolické faře působil v letech 1806 – 1824 farář Matěj Josef Sychra, který se poté angažoval při záchraně kostela svatého Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou, dnešní památky UNESCO. Významné osobnosti, které se v městečku narodily či tam působily, připomínají četné pamětní desky. Zajímavostí je, že městem prochází historická zemská hranice mezi Čechami a Moravou, vytyčená už králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1269.
Z náměstí vás modrá turistická značka povede vzhůru k přírodní památce Prosička. Ve výšce 740 metrů nad mořem vás čeká působivá skalní vyhlídka s dřevěným křížem. Po kamenných stupních s lanovým zábradlím vystoupáte k místu, odkud se otevírá překrásný výhled na údolí řeky Fryšávky a Žďárské vrchy. Kdo a kdy vztyčil na skále první kříž je také tajemstvím, nejstarší stopou je záznam z jimramovské farní kroniky z roku 1941, kde se píše o svěcení nového, dřevěného kříže, který nahradil původní železný. Vyrobil ho pan František Bureš, mladík, který byl v učení u jimramovského rakváře. Dřevěný kříž, který stojí na Prosíčce dnes, je kopií předchozího a vyrobil ho a v roce 2003 osadil řezbář Josef Urban se svými syny.
Cestou do vesničky Javorek můžete nabrat síly v lesním baru před Lominkou nebo se později ohřát v místní hospůdce. Javorek je typická horácká vesnička s roubenkami, ve kterém byste napočítali něco málo přes 100 obyvatel. V minulosti se jednalo o významnou obec na důležité obchodní stezce, jejíž obyvatelé se živili především prodejem brambor a zpracováním lnu.
Vrcholem výletu je návštěva zříceniny hradu Skály na vrcholu Štarkov, který je přírodní památkou. Tento unikátní skalní hrad ze 14. století skrývá dramatickou historii plnou loupežníků, husitů, a dokonce i penězokazců. Díky dvacetiletému archeologickému výzkumu pod vedením Ludvíka Belcrediho známe fascinující detaily ze života jeho obyvatel – od stravovacích návyků po osudy šlechtických loupežníků. Nejzajímavějším nálezem je zlatý prsten s černým očkem, možná patřící tajemné Elišce ze Skal.
Zpáteční cesta vede červenou značkou přes Nový Jimramov a kolem místní sjezdovky. Zimní výlet zakončíte průchodem kolem samoty Na Louži, odkud se vrátíte zpět do Jimramova, kde naše putování začalo.
Tento okruh spojuje to nejlepší z Vysočiny – historické památky, přírodní krásy i tajemná zákoutí, to vše umocněné zimní atmosférou. Je ideální volbou pro zimní den, kdy chcete spojit aktivní odpočinek s poznáváním historie našeho kraje.
Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz