Hlavní obsah
Umění a zábava

Do Národní galerie Praha s dětmi? Děkuji vám, statečné hlídačky

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Košířan/DALL-E

Děti v galerii

Myslíte si, že návštěva Národní galerie Praha je pouze pro vášnivé milovníky umění? Dovolte mi vás přesvědčit o opaku. Návštěva Národní galerie může být zážitkem pro celou rodinu.

Článek

Už z názvů vybraných budov Národní galerie Praha poznáte, že půjde o vznešené historické prostory. Šternberský palác, Veletržní palác, Schwarzenberský palác, palác Kinských nebo Salmovský palác. Jaké asi bylo v takovém šlechtickém paláci žít? Jde o nádherné budovy, které stojí za prohlídku sami o sobě. Historické paláce jsou citlivě zrekonstruovány, uvnitř i zvenku včetně nádvoří, některé obklopeny skvostně upravenou zahradou jako v případě Valdštejnské jízdárny. Tyto palácové zahrady skýtají překvapivě tichá místa, kde si můžete odpočinout od městského ruchu, přestože se nachází v samém srdci Prahy.

Originály světových jmen

Budete mít tu čest se osobně seznámit s originály děl osobností jako Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Paul Cézanne nebo Pablo Picasso. Za velice rozumnou cenu dostanete zážitek hodný mecenáše umění. Nechybí samozřejmě ani české osobnosti, jejichž jména budou znít povědomě - Václav Hollar, Josef Václav Myslbek, Jan Preisler, František Kupka nebo Zdeňek Sýkora. Nikdo nemůže říct, že si návštěvu Národní galerie nemůže dovolit. Kromě toho, že vstupné je nastaveno velice přátelsky, lze některé dny v roce galerii navštívit zcela bezplatně. Letos můžete ještě stihnout bezplatný vstup v rámci oslav vzniku Československa (28. října 1918), případně 17. listopadu. Vzhledem k tomu, že vstupné do každé z budov se pohybuje kolem ceny zcela neuměleckého „smažáku“ k obědu, není třeba s návštěvou otálet. Děti do 15 let mají vstup do všech výstav a sbírkových expozic zdarma.

Že si návštěvu Národní galerie se svými ratolestmi neumíte představit? Pravidla chování v galerii nejsou složitá a jistě je zvládnete dodržet i s dětmi. Národní galerie se dětem rozhodně nebrání. Například k prohlídce Schwarzenberského a Šternberského paláce dostanou nejmenší návštěvníci miniprůvodce „Kde se skrývá“. Pro děti i celé rodiny připravuje Národní galerie Praha celou řadu akcí a aktivit. Pokud mají vaše děti k umění blízko, doporučuji sledovat na Facebooku Národní galerie Praha dětem. Využít můžete pracovní listy, které prohlídce s dětmi dají zajímavější šmrnc. Už jsme si řekli, že pravidla chování v galerii jsou jednoduchá, ale jaká tedy jsou?

Pravidla chování v Národní galerii Praha

Pravidla a děti, to může znít jako recept na potíže. Zbytečná obava. Svá pravidla má i každé dětské hřiště. Pravidla k ochraně dětí, ale i vybavení hřiště, aby dětem sloužilo co nejdéle. Stejně tomu je s pravidly v každé galerii. Nejsou tu pro omezování zvídavých dětských paciček (galeristy teď jímá hrůza). Jsou tu proto, aby byla zajištěna důsledná ochrana uměleckých děl, ale také pro pohodlí všech návštěvníků.

Nedotýkat se exponátů

Patrně nejdůležitější pravidlo ze všech. Jakékoliv dotýkání se vystavených děl je přísně zakázáno, aby nedošlo k jejich poškození. Jistě si umíte představit, jak by dopadla vzácná umělecká díla, kdyby je každý mohl hladit jak se mu zlíbí.

Zrovna nedávno jsem byl svědkem situace, kdy chtěl jeden z návštěvníků, takový mladý sympatický pán (ano tušíte správně, autor sám), ukázat své milované ženě dokonalé proporce v jakých byly postavy na obrazu rozmístěny. Udělal asi rychlejší krok směrem k obrazu s nataženými rukami před sebou a bylo zle. Okamžitě se na něj seběhly tři statečné, vysílačkami ozbrojené hlídačky, zjevně připravené hájit čest vystaveného umění vlastním tělem. Nebylo to naštěstí potřeba.

Opravdu jsem neměl v úmyslu více se k dílu přibližovat, ale pamatujte, že to z jiného úhlu pohledu nemusí být tak patrné. Byl jsem varován, že na kameře může takové počínání vypadat podezřele a „hrozí“ i nasazení ozbrojeného komanda. Bez legrace. A teď vážně. Děkuji odvážným hlídačkám umění, že ho tak pečlivě hlídají pro nás všechny. S tímto zážitkem souvisí hned další pravidlo.

Udržování odstupu a tichý režim

Doporučuje se udržovat minimálně půlmetrový odstup od všech exponátů (30 cm je absolutní minimum). Díky tomu se vyhnete výše popsané nepříjemnosti. V galerii je třeba mluvit potichu a vyvarovat se jakéhokoli hlučného chování. Ticho všem dopřeje příležitost vychutnat nerušeně atmosféru díla. Nezapomeňte si nastavit telefony (a hodinky) na tichý režim. Telefonování v galerii je vysloveně neslušnost. Na tísňovou linku vám hovor pravděpodobně projde, ale přeji, aby to nebylo potřeba. Tichost dětí je asi největší rodičovská výzva, ale s trochou snahy to půjde.

Fotit můžete, ale bez blesku a bez selfie tyče

Vystavená díla je podle návštěvního řádu povoleno fotografovat pro osobní potřebu. Fotografovat můžete pouze bez blesku. Selfie tyč nechte doma. Snadno by mohla způsobit vážné poškození vystavenému dílu. Pokud si ji ostraha všimne, určitě vás s ní dovnitř nepustí. Za to jim poděkujte. Ušetří vám tím značné finanční prostředky, které byste v případě způsobení škody museli hradit.

Návštěvníci by měli respektovat kulturní prostředí galerie a oblékat se přiměřeně. S ohledem na ochranu vystavených děl, není možné pohybovat se v prostorách galerie s nadměrnými zavazadly, oblečením „přes ruku“ (kabát, plášť) nebo se zvířaty, s výjimkou asistenčního psa pro nevidomé. Vstup vám nemusí být umožněn pokud budete viditelně pod vlivem alkoholu nebo v případě silně znečištěné obuvi či oděvu. Před návštěvou galerie vynechte pohyb v poli, brodění kaluží a jiné rizikové činnosti. Návštěvníci by měli samozřejmě dodržovat pokyny personálu.

Nezapomeňte také, že jídlo a pití do expozic nepatří. Drobné občerstvení nebo dobrou kávu si můžete bez obav dopřát v galerijní kavárně.

Návštěva Národní galerie Praha je skutečně zážitkem. Přijďte a nechte se okouzlit uměním, historií a krásou exkluzivních výstavních prostor. Co takhle posedět v klášterních zahradách s knihou zakoupenou v obchůdku Anežského kláštera? Možná pocítíte i Genius loci.

Zdroj: https://www.ngprague.cz/

Anketa

Co Vás k návštěvě Národní galerie Praha láká nejvíce
Expozice umění
47,4 %
Historické paláce
7,9 %
Výborná káva, zahrada, klid
10,5 %
Nic mě nenaláká
34,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 38 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz