Hlavní obsah

Koupit nebo prodat Bitcoin? A proč je to důležité i pro vás?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Letět až do oblak? Nebo spadnout na zem?

27. 10. 0:52

Možná taky řešíte, jestli je teď ten nejlepší čas jít do investic do kryptoměn. Naše média už nám hlásí, že se dá na bitcoinu zbohatnout. Takže možná je právě teď ten nejvyšší čas do něj vstoupit.

Článek

Nebo naopak budeme věřit tomu, že když se to dostane do médií, tak se právě začíná blížit čas z toho vlaku vystoupit. Podle mě už ten správný čas jsme prošvihli. Proč?

Ten růst 24.10. byl až moc rychlý

Takže teď by si trh měl odpočinout a podle mě je ještě čas koupit bitcoin za cenu kolem 30.000 dolarů.

Ale není to akcie. U akcie vždy aspoň trochu víte, co kupujete. Víte, kolik ten podnik vydělal loni, už aspoň tušíte, kolik asi vydělá letos a tušíte, kolik by mohl příští rok. A z toho se dá vypočítat cena, která sice zdaleka ne věrně kopíruje hodnotu, ale aspoň trochu ano. A pak jsou lidé, kteří se tím živí a vybírají si akcie, které jsou podhodnocené a kupují je s tím, že to ostatní lidé poznají časem, akcie zvednou cenu a oni je pak prodají, až budou mít pocit, že je trh nadhodnotil.
Můžete si představit, že ten člověk kupuje stovky, když se dají koupit za 70 Kč, zatímco ten stejný člověk je prodá, když za ni může dostat 110 Kč.

Ale cena bitcoinu nemá nic jako cenovku

Takže ten stejný bitcoin stál méně, než dolar před 10 lety, zatímco 1.11.2021 stál skoro 69000 dolarů a dnes stojí 34000. A lidé rozhodují o tom, jestli 1.2.2024 bude stát 100.000 dolarů (asi ne) nebo 50.000 (možná ano) nebo 10.000 (skoro určitě ne) nebo 0  (pravděpodobnost je extrémně malá, ale nenulová).
Proto nemá smysl, aby do bitcoinu někdo vrazil ani korunu, když si nemůže dovolit vidět, jak cena lítá. A i když je dnes už investice do bitcoinu docela doporučovaná, všichni se shodnou na tom, že by nemělo činit více, než 10% vašeho majetku. A někdo doporučuje 5%, někdo 1% a jiný vidí každého, kdo by tam dal aspoň korunu jako blázna.

Já patřím mezi ty, co si myslí, že 10% majetku vložit do něčeho, co mi může přinést ztrátu 10% (v řádu promile, maximálně jednotek procent) nebo zisk ve výši třeba 20% (téměř jistota) nebo zisk daleko vyšší, stojí za to riziko. A když mám navíc systém, který umí daleko víc, tak by byla škoda do toho nejít.
A přinejhorším se spletu. Stejně jako se možná spletu v tom, zda teď jít do bitcoinu. Když nebudu dávat všechna vajíčka do jedné misky, tak právě vysoká rizikovost se mi může vyplatit. A přinejhorším budu o 10% chudší.

Co když se pletu

Možná jsme na začátku dalšího růstu. Tak o ten růst přijdu. Ono vždy platí, že investice čekají. Ale jen na ty, kdo jsou ochotni čekat. Zatímco když jdu do investice s tím, že právě teď je ta jedinečná možnost, kterou když ztratím, tak jsem odsouzen ztratit něco, co už nikdy nebudu mít, tak právě na vás mluví vaše hamižnost. A to je ten nejhorší rádce.
Zatímco když už máte grafy načtené, tak víte, že podobných příležitostí bude mnoho. Pro mě je skoro každý den příležitost. A trvalo to 10 let, než jsem k tomu došel. A i díky tomu jsem věděl, že cena spadne pod 18.000. Ale tehdy jsem si ještě nevěřil, tak jsem se musel dívat, že se tato moje předpověď přesně splnila. A to že se tam cena podívá, bylo jasné tak s pravděpodobností 90%. Takže až zase bublina praskne, tak budu vědět, za kolik nejméně můžu bitcoiny přikoupit. A bublina praskne s jistotou ještě nejméně 2-3×. Ale to bude tak za půl roku až za rok. Do té doby budou moct vydělat ti, co koupili za 16.000 určitě 5násobek.

Ale stejně rozhodnou lidé. Lidé s malým jměním, jako vy a já. A pak velmi bohatí lidé, kteří čekají na nás, až půjdeme do čehokoliv po hlavě.
oni využijí každého našeho iracionálního strachu. Protože jestli jste na burze nebo obzvláště na bitcoinu nováček, rádi využijí vašeho zmatku, aby si vaše peníze přivlastnili.
Já také. Každý, kdo vydělá na burze, musí vědět, že někdo jiný prodělal. Ale přesto vás chci upozornit na to, že asi právě teď není správný čas vstoupit.
Ale pravdu ukáže až čas. Podle mého pocitu ještě není dost lidí na to, aby cenu táhli výše. Ale protože rozhoduje dav, možná se mýlím a právě teď mi proklouzává příležitost k zbohatnutí mezi prsty.
Ale jestli mám pravdu, tak já si právě nechávám proklouznout mezi prsty příležitost ke zchudnutí.

Sám jsem zvědav, jak to dopadne

Budete se dívat taky? Můžete se podívat třeba tady.
A když se spletu, tak za to rád zaplatím. Stačí si říct v diskusi pod článkem. Já to vidím tak 60:40, že se nespletu. A 30%, že se cena podívá pod 30.000. Možná to bude už naposledy.

A co vy?

Když si představíte, že bych se spletl a vy tak přišli o možnost si vydělat 5-10% za měsíc, co byste si řekli? Vzali byste si zodpovědnost za své činy? Nebo byste se na mě zlobili?
A kdyby se ukázalo, že jsem měl pravdu? Poděkovali byste si? Nebo jste to nevydrželi a pak byste se dívali, jak jste za pár dnů ztratili nejméně 10% vkladu?
Protože ten, kdo nechce bitcoiny jen držet, musí být odolný vůči ztrátě 3% každý den. A protože si umí nastavit stop-loss, tak maximálně ztratí 3%, i když trh ztratí třeba i 30% za jediný den. Např. 17.5. 2021. Nebo 42% za dva dny. Třeba 16. a 17.5.2021.

Dobrá zpráva

je, že přes všechno kolísání v ceně stojí dnes bitcoin 34.000× víc, než když se obchodoval za dolar. Takže já naskočím. Sice pozdě, ale přece. A co vy?

Zajímají vás další články? Protože většina je buď zarytě pro nebo zarytě proti. Já vám vždycky řeknu vše, co vím. Takže třeba další článek by mohl být o tom, proč může hodnota bitcoinu klesnout na nulu. Protože abychom se mohli rozhodnout, tak musíme vědět o tom, že mnohé banky počítají, že bitcoin bude v dohledné době za 50.000 USD, množí kryptomaniaci blouzní o ceně milion dolarů (která je možná reálná, ale až za víc let, skoro s jistotou to nebude do 2 let). Ale na druhou stranu je nutné vědět o nebezpečí, které kryptoměnám hrozí.

Napsáno 26.10.2023 ve 23h pro mou domovskou stánku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz