Hlavní obsah
Umění a zábava

Co se poslouchá v Izraeli

Foto: Arallu s laskavým svolením Motiho Daniela

Hodně lidí nemá ani ponětí, co se poslouchá ve svaté zemi.

Článek

Když se řekne Izrael, vybaví se lidem mnohé. V současnosti, bohužel, hlavně válka v Gaze, ale i mnohem příjemnější věci, jako krásné pláže, rušný noční život, a to nejen v Tel Avivu, anebo historické památky. Je toho hodně, nicméně málokdo vám uvěří, že Izrael je také země, kde se velice dobře daří rockové a metalové hudbě.

Existuje klišé, že Izraelci se kymácí v modlitbách u zdi, a kromě Tory je nic jiného nezajímá.

Nic nemůže být vzdálenějšího skutečnosti.

Rád bych vám dnes představil kapelu, kterou v Česku zná jen omezený okruh fanoušků, ale věřím, že tato situace se brzy změní. Jedná se o kapelu ARALLU z Jeruzaléma, která na scéně působí už od roku 1999 a kterou založil vskutku geniální muzikant Moti Butchered Daniel.

První album The War on Wailling Wall vzniklo v roce 2001 a nabídlo naprogramované bicí a šílené tempo ryzího black metalu, norského střihu. Moti se ostatně nikdy netajil tím, že Norské metalové podhoubí je jeho vzorem a kapela Mayhem že je mu inspirací. Pokud si ovšem někdo myslel, že ARALLU budou jen kopií zavedených kapel, byl vyveden z omylu následujícím albem z roku 2002 s názvem Satanic war in Jerusalem. Na tomto albu bicí obstaral Nir Nakav z kapely Salem a objevila se na něm cover verze Evil has no boundaries od amerických Slayer.

V té době se už ovšem vyprofiloval Motiho textařský potenciál naplno. Uvědomil si, že mu nestačí klasické black – death metalové texty a pokřiky, ale že chce pomocí hudby šířit závažnější poselství. A tak se stalo na albu Desert Battles z roku 2009, kde se už objevují texty přinášející mozaiku historických událostí, stejně jako příběhy, se kterými se Izrael potýká v současnosti. Nenávist, stav ohrožení, války a teroristické útoky.

Tímto albem se ARALLU vyprofilovali na kapelu, která posluchačům nabízí pohled na svět tak, jak jej ostatní země nevidí a mnohdy ani vidět nechtějí.

Skladby ARALLU, ať už je to například Milchama nebo Oiled machine of hate, či Soulless soldier, naplno drtí posluchače tragickou pravdou o zoufalém boji obyvatel Izrael o právo na spokojený život.

Většinu těchto skladeb navíc kapela nabízí i formou videoklipů, kde je možné na vlastní oči vidět to co slyšíte.

Kapela ARALLU není tuctovým produktem metalové subkultury. Více než hudební složka je důležité textové vyznění, které ovšem hudba skvělým způsobem doplňuje. Není zde místo pro povrchnost a fráze. Vše je servírováno s brutalitou všedního dne.

Dobrou zprávou je, že se konečně podařilo najít vydavatele pro nové album, které by mělo spatřit světlo světa 22.09.2025 a které, jak jsem si jistý, bude tím nejlepším, co dosud ARALLU stvořili, protože Moti do něj vepsal tragédii posledních měsíců, po barbarském útoku Hamasu.

ARALLU stojí za poslech. Hudba, v níž se mísí zvuky orientu a nejnovější black – death metalové postupy, doplněná urgentním poselstvím přímo od pramene dějin nutně musí každého fanouška tohoto žánru nadchnout.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz