Hlavní obsah
Názory a úvahy

Léto, jak ho vidí veřejnoprávní televize

Foto: Pavel Bednařík, Wikimedia Commons, CC BY SA 4.0

Jak Česká televize nakládá s penězi navíc, které si vyvzdorovala na občanech? Podívejme se, jak probíhá veřejnoprávní léto.

Článek

Letní čas a doba prázdnin znamená i pro televizní stanice zvolnění a jakousi relaxaci. Logicky, lidé jsou na dovolených, na bednu nikdo moc nekouká, takže přichází čas repríz.

Tento článek je malým zamyšlením, jak se veřejnoprávní Česká televize porovnala s náhlým přílivem peněz do jejích kasy. Po novelizaci zákona lidé musí platit více a navíc tato povinnost zacílila i na majitele počítačů a chytrých telefonů. I když právě u telefonů si nejsem jistý, jak chtějí úřady donutit majitelé k platbě. Jak vůbec zjistí, kdo jej má a kdo ne. Ale to je jejích starost.

Mě spíše zajímá, co divákům za více peněz nabízí právě ti, kteří jsou příjemci korunek. Možná si vzpomenete na nářek dnes už bývalého ředitele, který hrozil, že když lidé nezaplatí, budou muset vypínat a omezovat a rušit. A že kvalita bude klesat. Tak se podívejme, co se změnilo.

Především došlo ke změně na postu generálního ředitele. Také došlo ke změně ve výši jeho platu, který je nyní o 57 000 korun vyšší. To je v podmínkách tržní ekonomiky unikum, dostat přidáno ještě než ukážu, co umím. Diváka ale hlavně zajímá programová změna. Co se tedy změnilo?

Jak jsem napsal, je léto, takže sotva můžeme očekávat žhavé novinky. Jenže v tomto roce, se programová nabídka jeví poněkud unylá a nezáživná. Změnu je možno vidět pouze na ČT 2 v sobotní večery. Tady televize přitvrdila a nabízí drsné akční filmy, což bylo v minulosti v tomto prostoru raritou. Snad nejvíce, alespoň mě překvapilo uvedení filmu Machete. Tady ale plusové body končí, protože zbytek programů už padá do nezáživná. Schází veselohry, komedie. A pozor, tím, že došlo k onomu navýšení povinných plateb, neobstojí tvrzení, že v létě máme jít k vodě nebo do přírody, a ne sedět u televize. Ty poplatky totiž je třeba platit i v létě. To znamená, že i televize má tedy povinnost přinášet alespoň minimální standard.

Proč to ale hlavně píšu? Protože Česká televize má ojedinělý a bohatý archív. Mohli jsme to vidět nedávno, když běžela stanice ČT 3. A to jsme neviděli ani zlomek toho, co tento archív nabízí. A není právě léto, nejvhodnějším časem, z tohoto archívu čerpat? Jistěže se každý rád podívá posté na Chalupáře, ale možná by divák uvítal i Duhový luk, nebo Rozsudek nebo Hovory H. A děti by možná znovu rády viděly Pippi dlouhou punčochu a možná dokonce seriál Zoo Gang z roku 1974, v Československu kdysi promítán jako Přátelé.

Samozřejmě to jsou jen nápady, jak okořenit nudné vysílání České televize něčím, co by střední a starší generaci připomnělo staré hity a tu mladší jistě mohlo pobavit, protože na rozdíl od současné produkce, zde byla myšlenka a kvalita. Což mi připomíná něco, nad čím přemýšlím od vzniku a moc nechápu smysl. Jedná se o stanici Déčko pro děti. Zajímal by mě dosah. Kolik dětských diváků oslovi. Já sice už dávno nejsem dítě, ale obávám se, že skladba pořadů je hodně tristní. Kromě československé klasiky jako krteček, potkali se u Kolína, nebo makové panenky, nabízí jen změť animované produkce. Možná se mýlím, ale že by v zemi, která vládne pohádkám, uspěla podobná nabídka?

Když tedy vše sečtu a podtrhnu, Česká televize dostává od diváků obrovské sumy peněz ovšem nabídka tomu ani zdaleka neodpovídá. Nezbývá tedy než doufat, že se jedná jen o dočasný stav, a to navýšení nepůjde na platy manažerů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz