Článek
Myslím, že je důležité napsat, že já osobně jsem fanouškem metalové hudby, a abych byl konkrétní, holduji „black metalu“. To jen pro doložení, že nepatřím k nějakým zapšklým starcům, co chtějí mládeži upírat zábavu. Pravda, když slyším Rap, Hip Hop a Techno, pokouší se o mě mor, kopřivka a padoucnice najednou, nicméně to opravdu není důvod pro můj kritický postoj vůči letním festivalům, které Ostravu terorizují.
Beats 4 love, Colours of Ostrava a Ostrava v Plamenech jsou ty nejznámější a také nejhlučnější produkce, které z července a srpna dělají z města jen těžko obyvatelnou zónu.
Prvně jmenovaný začal právě včera a mohu potvrdit, že v kombinaci s obrovským vedrem se jednalo o opravdové peklo, ve kterém se mísilo dunění ze zvukových souprav, povyk diskžokeje /DJs/ a jekot publika. A to byl teprve první den, kdy celodenní rámus skončil kolem půlnoci. Další dny ovšem budou své umění prezentovat ty větší hvězdy, a pokud se bude opakovat situace z minulého roku, pak konec nastane někdy kolem druhé až třetí ráno.
A pokud mohu soudit podle různých svědectví, byl právě rok 2024 naprostým vrcholem v hlučnosti. Na magistrát dorazilo nemálo stížností, stejně jako v předchozích letech a podobně jako v minulosti byly smeteny s tím, že akce je v zájmu všech, města i podnikatelů, kteří si díky ní přivydělají. To je ovšem trochu podivná argumentace, vzhledem k tomu, jakou oblast „zvukový smog“ zasahuje.
Červená značka je přibližné místo konání, modré značky označují dosah.

Ostrava
Jde o to, že obyvatelé oblastí, kam zvuková produkce zasahuje, neslyší totéž co přímí účastníci. Nikdo mimo areál není schopen rozpoznat, kdo nebo co hraje. Slyší jen změť dunění, které s hudbou nemá nic společného. V zasaženém okolí jsou obytná sídliště a nemocnice a domovy důchodců. V bezprostřední blízkosti je nemocnice Agel, kde je porodnice, která je od dolních Vítkovic krytá jen polorozbořenými budovami závodu 8 bývalých Vítkovických železáren. Nedaleko se nachází městská nemocnice Fifejdy, kterou ten hluk zasahuje rovněž. To ovšem nikoho z magistrátu nezajímá, protože akce přece přinese hromadu peněz.
V Ostravě se v létě konají tři hlavní festivaly. Kromě Beats 4 love je to Colours of Ostrava a Ostrava v plamenech. Zkušenost z minulého roku říká, že Colours of Ostrava omezila hlučnost. Kromě poslední noci. Stejně tak Ostrava v plamenech, která navíc letost bude jen jednodenní přehlídkou. Otázkou tedy zůstává, proč magistrát nezatlačí na pořadatele Beats 4 love, aby trochu ubrali na hlasitosti.
Bylo by to nepochybně v zájmu všech, protože nikdo soudný nemá zájem komukoliv brát jeho zábavu. Pamatuji si moc dobře doby, kdy komunisti tolerovali maximálně dobře prověřené a neškodné muzikanty a Československo bylo zemí hudebně uzavřenou. Nechtěl bych, aby se tyto doby vrátily, ale na druhou stranu nechápu, proč má být jedna skupina obyvatel šikanována nebo být obětí zájmů té druhé skupiny. Přitom dnešní technická vyspělost umožňuje nastavení zvukové techniky tak, aby to zasahovalo pouze určité území. Nabízí se možnost nalezení jiného, vhodnějšího prostoru a ne zrovna centrum aglomerace. Anebo prostě a jednoduše stanovit zvukové limity a čas produkce tak, aby to bylo přijatelné pro všechny skupiny.
A možná je čas, aby se nad touto problematikou zamysleli i samotní organizátoři festivalu Beats 4 love. Prokázali, že mají srdce na pravém místě, když zorganizovali sbírku na pomoc malému děvčátku.
Zkrátka je léto, bavme se ale mysleme i na druhé. Nemusí to být takový problém. Stačí jen chtít.