Článek
Potkat rozdováděného divočáka je noční můrou mnoho z nás. Nyní, během houbařské sezóny, pravděpodobnost setkání stoupá. Naučte se chytré tipy, ať nejste na příští procházce zaskočeni a víte, co máte dělat. Poznáte tak nebezpečí a budete vědět, kdy vzít nohy na ramena.
- Stop! Už ani krok
Divočák se začne chovat neobvykle v případě, že se cítí v ohrožení. To bývá ve chvíli, kdy se k němu přiblížíte nebezpečně blízko a to hlavně v případě, že má kolem sebe mladé. To teď nehrozí, ale na konci zimy a na jaře ano. I bez mláďat se ale může cítit v nebezpečí. Proto jakmile se nevědomky přiblížíte, rozhodně nechoďte ještě blíž. Naopak se otočte a odejděte (ideálně potichu). Nevšímejte si ho a dejte mu prostor pro zmizení.
2. Udělejte hluk
Pokud v nebezpečné blízkosti nejste, naopak o sobě dejte vědět. Neznamená to, že začnete křičet jako na lesy, což by se nehodilo, ale zkrátka divočákovi dáte najevo, že tam jste. Pravděpodobně se bude bát a uteče.
3. Pozor na zvířata
Hodně lidí chodí do lesa s domácími mazlíčky, což je ale lákadlo pro prasata. Pes nebo jiné zvíře často neumí odhadnout nebezpečí a troufne si na divočáka samo. To je ale velmi nebezpečné! Buďte si jisti, že ho máte na vodítku nebo že ho alespoň máte pod kontrolou. Malého psa ideálně vezměte a dejte nohy na ramena. Většího psa za každou cenu přivolejte k sobě.
4. Utíkejte
Pokud vás prase zpozorovalo, vydává nepříjemné zvuky a ježí svou srst, můžete mít problém. Utíkejte a doufejte, že divočák změní trasu. Ideálně vylezte někam vysoko, i kdyby to měl být strom nebo posed. A modlete se, nic jiného vám už nezbývá.