Článek
Hlavní město Portugalska patří k oblíbeným výletním cílům mnoha Evropanů. Nejen proto, ale i kvůli vysokým cenám letenek není od věci sem vyrazit mimo hlavní turistickou sezonu.
Nevýhodou jarního období naopak je, že vás může na rozdíl od letních měsíců přepadnout déšť, jako se to stalo nám. Většinou se však jednalo o přeháňky, které po chvíli odezněly.
Historický Belém
Ubytování jsme měli v historické čtvrti Belém, ležící zhruba 6 kilometrů od centra Liabonu. Kousek jsme to tak měli do Kláštera svatého Jeronýma, který rozhodně stojí za návštěvu. Dlouhé fronty před vstupem se neděste. Postupuje totiž rychle, takže za 15 - 20 minut budete vevnitř.
Naproti klášteru se pak o víkendu konají místní bleší trhy, kde můžete sehnat za levné ceny dárky pro své blízké v podobě šperků anebo různé suvenýry, ozdoby či oblečení. Nedaleko leží také botanická zahrada.
Za návštěvu alespoň zvenčí stojí rovněž věž Torre de Belém, která sloužila jako pevnost a maják a patří k nejdokonalejším ukázkám Maurského stylu v Lisabonu.
V neposlední řadě je dobré zmínit, že z Belému pochází tradiční portugalská pochoutka Pastel de nata, což jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem. U některých podniků se na ně stojí vyložené fronty a já jsem si je velmi oblíbil.

Pastel de nata
V samotném centru města určitě nevynechejte návštěvu Hradu svatého Jiří. Zážitkem je především procházka po jeho hradbách, odkud je vidět hezky celé město. Přilehlé uličky směrem dolů do města mi pak v něčem připomínaly pražskou Malou Stranu.
Hrad, tramvaje i pozorování mořského života
K Lisabonu neodmyslitelně patří také historické tramvaje. Jejich svezení není drahé a město můžete vidět zas z jiné perspektivy. Místní MHD je zde obecně uživatelsky přívětivá, platíte v ní přiložením platební karty k terminálům, které jsou ve všech dopravních prostředcích. Pokud však víte, že budete veřejnou dopravu využívat více dní, doporučuji si obstarat místní kartu Navegante, díky čemuž ušetříte.
Atrakcí, kterou jsme nevynechali je lisabonské oceanarium, které se pyšní největším samostatným akváriem v Evropě o objemu 160 000 litrů. Nabízí nespočet vodních druhů včetně žraloků, murén a mnoha druhů ryb. A můžete ho celé obejít dokola.

V oceanáriu v Lisabonu můžete pozorovat tučňáky zblízka.
Kromě toho zde můžete pozorovat i tučňáky nebo vydry. Hned vedle oceanária je další atrakce v podobě lanovky. Ta však není příliš dlouhá a pokud vás samotný zážitek z cesty lanovkou tolik neláká, můžete ji klidně vynechat.
Cabo de Roca a úchvatná Sintra
Mnoho atrakcí nabízí také okolí Lisabonu. My se vydali na nejzápadnější bod Evropy Cabo de Roca, který nabízí úchvatnou podívanou v podobě romantického majáku a divokých útesů. Přímo na místě je i restaurace, kde se můžete občerstvit.
Cestou zpět pak nevynechejte návštěvu města Sintra, které je známé mnoha krásnými paláci a zahradami a je zapsané v seznamu UNESCO. Nejkrásnější je zřejmě pohádkový palác National da Pena, kam se můžete od vlakového nádraží dostat autobusem nebo tuk tukem.

National de Pena
Koupit si můžete vstup do samotného paláce a nebo si jen procházet jeho okolí a přilehlé zahrady, což jsme učinili my. I tak vydala procházka na půlku odpoledne. Každopádně si tu připadáte jako v krásném snu. Ne náhodou byla Sintra letním sídlem královské rodiny.
Navštívit můžete i starobylý Maurský hrad na vrcholu za městem, což jsme my už nestihli. Do Sintry se pohodlně dostanete vlakem přímo z Lisabonu.
V Lisabonu a jeho okolí je toho k vidění samozřejmě ještě mnohem více. Tato místa však za mne patří k těm, která se během několikadenního výletu vyplatí neminout. Jaká patří k vašim oblíbeným?