Článek
Změny v sociálních dávkách prezentuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka tak, že donutí ty, kteří nejsou zvyklí pracovat, se více zapojit. Jak přitom sám přiznal, nová „superdávka“ nejspíš neušetří státu vůbec žádné peníze.
Mýtus zneužívání dávek
Celá jeho snaha je tak spíše populistickým krokem, který cílí na veřejnost, vnímající sociální dávky jako něco, kde státu utíkají peníze v podpoře „flákačů“. Jak přitom ukázalo několik výzkumů na toto téma, zneužívání dávek je spíše okrajový jev a není zdaleka tak rozšířené, jak si lidé myslí.
„Přestože se stále mluví o tom, že řada lidí zneužívá sociální systém, opak je pravdou. O dávky si řekne jen minimum domácností, která na ně mají nárok,“ uvedl pro iDnes.cz analytik pro sociální věci z Charity ČR Jiří Vraspír.
V souvislosti s krizí bydlení a nárůstem nákladů zejména pro nízkopříjmové domácnosti skokově přibývá žadatelů o dávky. To je způsobeno mimo jiné neexistující politikou státu v oblasti bydlení. Současná vláda nijak neřeší astronomické ceny bydlení a i mírné návrhy ohledně regulace nájemního bydlení (například zákaz řetězení smluv) odmítá přijmout.
Vraťme se ale k novému zákonu, který už prošel sněmovnou i Senátem a platit by měl od října. Co vše se pro lidi změní?
Nejhůře na tom budou chudší rodiny s dětmi
Neziskové organizace už nyní varují, že o část státní podpory přijdou i ti, kteří pracovat nemohou, a mnoho rodin přijde o potřebný zdroj příjmů.
„Na tato rizika dlouhodobě upozorňovala velká skupina pomáhajících organizací včetně Charity ČR a Člověka v tísni . Přes četná vyjednávání s ministrem Jurečkou nebyla na straně ministerstva ochota se potřebnými změnami zabývat a do zákona je zapracovat,“ řekl Novinkám Jan Černý z Člověka v tísni.
V novém systému skončí přídavky na děti a nový systém je nedokáže vyrovnat. Mnoho lidé přitom v současnosti pracovat nemůže. Podobní lidé budou živořit.
„Jediný způsob, jak zůstat na víceméně stejné státní podpoře, je mít legální pracovní poměr. Všem takzvaně ‚nezranitelným‘, což jsou rodiny s dětmi staršími čtyř let, samoživitelé s dětmi nad sedm let, lidé v produktivním věku, lidé bez zdravotního postižení a invalidé pobírající důchod pouze prvního stupně, bez toho podpora oproti současnému stavu klesne,“ uvedl Černý.
„Zásadně ohrožené skupiny jsou nízkopříjmoví pracující obecně, pak samoživitelky s dítětem ve školním věku a málo početné domácnosti. Také lidé v exekucích a insolvencích vycházejí z reformy kvůli nezapočítávání srážek špatně ve chvíli, kdy pracují legálně. Dostanou minimální podporu,“ řekl zmíněnému serveru Mikoláš Opletal z Platformy pro sociální bydlení.
Pořídit si dítě bude ještě dražší
V situaci, kdy se rodí historicky nejmenší počet dětí nový zákon z dílny lidovce, kteří si na prorodinné politice zakládají, velmi pravděpodobně způsobí, že se lidé do plození nových potomků pohrnou ještě méně.
Podle analýzy zmíněné Platformy pro sociální bydlení spolu s Centrem pro společenské otázky SPOT rodina s příjmem 28 tisíc v současnosti může čerpat 7314 korun na příspěvku na bydlení.
V nové dávce však komponenta bydlení představuje 2740 korun. Ani nový pracovní bonus, který představuje 1105 korun společně s podporou na děti, ovšem finance dostatečně nekompenzuje.
„Zavedením reformy budou domácnosti s dětmi podstatně více ohrožené chudobou, než je tomu v současnosti. Zvlášť demotivující je systém pro pořízení druhého dítě,“ píše se v analýze.
A ještě jeden příklad na závěr: Žena samoživitelka s jedním dítětem v nájmu v Praze s hrubou mzdou 23 109 Kč.
V jejím případě činí pokles podpory 1 808 Kč měsíčně. Po zaplacení nájmu, energií a poplatků jí zůstane jen 10 587 Kč. Na pokrytí základních výdajů by potřebovala ještě 6 800 Kč navíc. Na bydlení přitom vydá 67 % příjmu, což znamená vážné ohrožení ztrátou bydlení, jak uvádí Platforma pro sociální bydlení ve své analýze.,
„V reformě zůstávají nízké uznatelné náklady na bydlení, které nedorovná ani nový pracovní bonus, nejsou v ní nijak zohledněné exekuce ani insolvence a životní minimum, které je pro výpočet dávky klíčové, ani po navýšení nebude odpovídat současným cenám základních potřeb,“ uvedla ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová.
Také ona dává největší problém s chudobou do souvislosti s rostoucími cenami bydlení, které se týká už i střední třídy.
„A když se stát zatím neodhodlal řešit nedostupnost systémově, má k řešení krize bydlení k dispozici jenom dávky. A ty nyní zásadně sníží a omezí,“ doplnila.
Nová reforma tak ve výsledku způsobí nárůst chudoby a další pokles porodnosti. Je to opravdu to, co si ministr Jurečka přál?