Článek
Nealkoholické pivo se vyrábí několika způsoby. Jedním z nich je omezení tvorby alkoholu při vaření. Druhým způsobem je odstranění alkoholu z klasického piva. Většina českých značek nealkoholického piva se vyrábí první metodou, která není tak nákladná.
Nealkoholické pivo se vyrábí z vody, ječného sladu a chmelu či chmelových výtažků. Díky speciálnímu procesu výroby obsahuje méně než 0,49 % alkoholu, což z něj dělá podstatně zdravější a energeticky méně vydatný nápoj v porovnání s běžným pivem
Výrobní postupy lze rozdělit na dva hlavní typy: buď se odstraňuje alkohol z piva vyrobeného tradiční cestou, nebo se už na samém počátku zvolí technologie, která vzniku většího množství alkoholu zabrání. K metodám prvního typu patří například různé způsoby destilace (obvykle vakuové, kdy alkohol je odpařován za sníženého tlaku), reverzní osmóza (pivo je vháněno na speciální membránu, přes niž projdou pouze molekuly ethanolu a vody, kterou je posléze třeba do piva doplnit) či dialýza (alkohol je z piva odváděn na principu rozdílné koncentrace prostředí). Mezi výrobní postupy druhého typu se řadí kvašení sladiny s nízkým obsahem sacharidů, míchání piva s nezkvašenou sladinou či mladinou (de facto „ředění“ nezkvašeným pivem), imobilizace (doslova „znehybnění“) kvasinek, které pak nemohou produkovat ethanol ve stejné míře jako při výrobě normálních piv, nebo konečně využití kvasinek speciálních, které už samy o sobě vytvářejí pouze nepatrné množství alkoholu.
Projděme si v několika krocích jednotlivé postupy a technologie.
Sušení sladu
Výroba nealkoholického piva začíná stejným způsobem jako klasické pivo. Slad se namočí do vody a klíčí, což uvolňuje enzymy potřebné pro další procesy. Po klíčení se slad suší. Sušení sladu je kritický krok, protože vysoká teplota by mohla zničit enzymy, které jsou později potřebné pro rozklad alkoholu.
Mletí a výroba sladového extraktu
Sušený slad se mele na jemný prášek. Tento sladový prášek se poté smíchá s vodou a zahřeje na určitou teplotu, aby se aktivovaly enzymy. Enzymy potom rozkládají sladový škrob na cukry. Tento cukerný roztok se nazývá „sladový extrakt.“
Výroba piva
Sladový extrakt se smíchá s chmelem a vaří se. V tomto bodě výrobního procesu se odlišuje výroba nealkoholického piva od tradičního piva. Po vaření se musí extrahovat alkohol. To se provádí různými způsoby, ale nejběžnější metodou je destilace nebo membránová technologie, která zachycuje alkoholové páry a umožňuje vodu a chmel projít.
Destilace
Destilace je proces, kdy se vařené pivo zahřeje, aby se alkohol odparoval a následně zkapalnil. Výsledkem je bezalkoholický nápoj s chutí a vůní piva, ale bez alkoholu.
Membránová technologie
Membránová technologie je modernější a udržitelnější způsob odstranění alkoholu. Pivo se protlačuje speciální membránou, která zachytává alkoholové molekuly, zatímco voda a chmel prochází. Tímto způsobem se získá nealkoholické pivo s minimálními ztrátami chuti.
Doplnění chuti
Pro zajištění, že nealkoholické pivo bude chutnat stejně dobře jako klasické pivo, mohou výrobci přidat další chmel nebo extrakt z chmele po destilaci. Tím se obnoví a posílí chuť piva.
Filtrace a balení
Posledním krokem je filtrace nealkoholického piva a jeho balení do lahví nebo plechovek. Filtrace odstraní nečistoty a zbytky, čímž se zaručí kvalita produktu.
Nealkoholické pivo je stále více preferovanou volbou pro ty, kteří si chtějí vychutnat chuť piva, aniž by přijímali zbytečně alkohol. Stejně tak pro řidiče se jedná o jedinou možnou alternativu ke klasickému alkoholickému pivu. Výroba tohoto nápoje je složitá a vyžaduje specializované techniky na odstranění alkoholu, aniž by byla ovlivněna chuť a aroma piva. Díky moderním technologiím a vylepšeným postupům výroby můžete si nyní vychutnat skvělé nealkoholické pivo bez ztráty autentické pivní zkušenosti.
Zdroj: Krizovatkachuti.cz, výroba piva, pivní guru, na pivo