Hlavní obsah
Lidé a společnost

Boj proti dezinformacím: Způsob, jakým umlčet opozici, nebo nutnost?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com
3. 8. 8:40

Jsou dezinformace něčím, proti čemu je třeba bojovat, nebo jde jen o termín, který slouží jako nástroj k umlčení opozice a ospravedlnění cenzury?

Článek

S nějakou tou cenzurou na internetu, či na sociálních sítích, má zkušenost nejeden z nás. Nemusí přitom ani jít o nic vulgárního, nebo o projev za hranicí zákona, cenzurováni můžeme být i za slušně formulované, avšak nepohodlné názory, jak jsem se mohl přesvědčit zvláště v diskuzích vedených v angličtině. Jak se zdá, dopad takové cenzury je však zanedbatelný, v porovnání s cenzurou informací, chybně či účelově označených za dezinformace.

Boj proti dezinformacím je velké téma, které vyvolává spoustu otázek. Pokud chceme bránit šíření dezinformací, předpokládáme automaticky, že si lidé nejsou schopni ověřovat informace, nebo pouze chceme zamezit škodám, které jsou dezinformace schopny napáchat, než si lidé informace stihnou ověřit? Také se vedou debaty o tom, co vlastně dezinformace jsou, a kdo o tom co je a co není dezinformace má rozhodovat. Jak v promluvě k senátu uvedla Společnost pro obranu svobody projevu, mnohé informace, které byly v minulosti označeny za dezinformace, se později ukázaly jako pravdivé.

Cenzura takových informací na sociálních sítí podle organizace dokonce vedly k ovlivnění voleb. Jako příklad uvedli prezidentské volby v USA, a kauzu okolo syna prezidenta Bidena, která by dost možná způsobila Bidenovu porážku ve volbách, pokud by nebyla zcenzurovaná a označena za dezinformaci. Proto dle organizace nemá cenzura takzvaných dezinformací v demokratické společnosti místo, jelikož má mít právo na svobodu projevu každý, nehledě na jeho, nebo její inteligenci. Stejně tak by podle aktivistů neměl být občanům omezován přístup k informacím.

Do určité míry také chápu kritiku cenzury dezinformací, které šíří znepřátelené státy. Zpravodajské služby znepřátelených států totiž podle toho co jsem zaznamenal ignorují, bagatelizují, nebo popírají informace, které jsou proti zájmům jejich státu, a naopak vyzdvihují informace které jsou proti zájmům znepřáteleného státu. Pokud tedy shlédnu informace poskytnuté oběma stranami nějakého konfliktu, a doplním je nezávislými zdroji, udělám si o situaci co nejobjektivnější obrázek.

Sociální sítě mají beze sporu velkou moc, a vedou se i debaty o tom, jestli je cenzura na těchto platformách správná. Někteří lidé jsou názoru, že sociální sítě, jako soukromé společnosti, mají právo cenzurovat cokoliv, co je v rozporu s jejich pravidly a hodnotami, a jiní považují sociální sítě za „digitální náměstí“, takže by měly ctít svobodu slova, jelikož cenzurou sítě značně omezují dosah, který může projev mít. To zastánci cenzury na sociálních sítí naopak vítají, jelikož podle nich některé názory mohou být škodlivé, vést k radikalizaci a nebo také k šíření dezinformací.

Zdroje:

Anketa

Je cenzura takzvaných dezinformací správná?
Určitě ano
2 %
Pouze do jisté míry
6 %
Spíše ne
2 %
Určitě ne
90 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 50 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz