Hlavní obsah
Lidé a společnost

Co má běžným lidem dopřát pocit, že jsou důležití a jejich život má smysl?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com

Zdroj: Pexels.com

9. 8. 10:04

Ne každý má pocit, že má naplň jeho života smysl a je pro společnost důležitá. S rozvojem umělé inteligence a vlivem sociálních sítí se problém může ještě prohloubit.

Článek

Chodit do práce, která pro člověka není ani smysluplná, ani důležitá, je pro mnohé lidi frustrující, zvlášť když nemají ani volnočasové aktivity a koníčky, které jim pocit, že jsou důležití a jejich život má smysl, mohou přinést. Mnoho lidí se proto obrací k bezduchému hédonismu, ve volném čase pijí alkohol nebo užívají jiné drogy, oddávají se bezcílné zábavě a podobně. Ne že bych chtěl lidi, kteří si chtějí život užít, nějak shazovat, jde o to, že lidé, kteří se ve společnosti necítí důležitě a nenahraditelně, zřídka bývají skutečně šťastní.

Bezvýznamné zaměstnání je na nic

Podle studií například 32 % Britů uvedlo, že nemají pocit, že je jejich práce pro společnost užitečná, a 37 % má pocit, že jejich práce nijak významně světu nepřispívá. Častým argumentem proti podmíněnému příjmu, tedy příjmu, který by dostával každý občan nehledě na to, jestli bude pracovat, je ten, že lidé nějakou práci nebo jinou aktivitu, která jim zajistí pocit důležitosti a pocit, že jejich život má smysl, potřebují, jinak se propadnou do letargie a depresí. Lidé zkrátka pocit důležitosti k plnohodnotnému štěstí potřebují, stejně jako pocit, že jejich život má smysl.

Pozornost jako měřítko hodnoty člověka?

Celou nespokojenost ještě umocňují sociální média, která lidem mohou zkreslovat představy o tom, co to znamená být důležitý člověk, jehož život má smysl. Na sociálních sítích je totiž nejcennějším měřítkem lidské hodnoty pozornost, která je mu věnována. Poté si může i člověk, který společnosti i světu významně přispívá, připadat jako méněcenný. Takový jev, kdy si lidé spojují svojí hodnotu s pozorností na sociálních sítích, byl zdokumentován mezi studenty vysokých škol ve Spojených státech.

Na čem stojí zdravá společnost

Podle jedné ze studií, které mi přišly pod ruku, je pěti základními pilíři zdravé společnosti pocit, že máme náš život pod kontrolou, pocit bezpečí, vzájemné důvěry, spojení s ostatními, tedy to, že jsme součástí komunity a společnosti jako takové, a právě pocit důležitosti a smyslu toho, čemu se v životě věnujeme. Není proto tak udivující, že se spousta lidí v dnešní době necítí šťastně, jelikož nevím o společnosti, která by všechny tyto předpoklady splňovala. S rozvojem umělé inteligence a zánikem mnoha pracovních míst, bude tato problematika ještě palčivější.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz