Článek
Francouzští vinaři, a vlastně i samotní Francouzi, zažili roku 1976 pořádný šok. V Paříži se konala soutěž, ve které porotci degustovali různá vína, která pak hodnotili, aby vybrali to nejlepší ve dvou kategoriích - nejlepší bílé (Chardonnay) a nejlepší červené (Cabernet Sauvignon). Pořadateli soutěže byl Brit Steven Spurrier a jeho americká kolegyně Patricia Gallagher. Šlo o obchodníky s vínem, pro něž byla soutěž skvělou příležitostí jak otestovat trh a nacenit jednotlivá vína podle hodnocení, které vína obdrží.
Oba kolegové se do soutěže jako porotci zapojili, ovšem jejich hlasy do výsledků soutěže nebyly započítávány, a tak výsledek soutěže závisel pouze na hodnocení zbylých devíti porotců, kteří byli všichni Francouzi. Trik byl v tom, že šlo o slepou degustaci, porotci tedy nemohli vědět, která vína hodnotí, a riziko zaujatého hodnocení ve prospěch domácích vín bylo nulové. Předpokládalo se však, že půjde pouze o soutěž, která zhodnotí, která francouzská vína jsou nejlepší.
Mezi víny se však objevila i kalifornská vína, jejichž kvalita byla vynikající, ale příliš pozornosti se nedočkala, jelikož trh upřednostňoval vína francouzská. O to větším šokem pro francouzské vinaře byly výsledky soutěže - americká vína zvítězila, a to v obou kategoriích. To bylo pro vinařský národ vskutku studenou sprchou a takový výsledek se přirozeně neobešel bez kontroverze. Francouzské víno z vrcholu však sesadili sami Francouzi, nešlo o žádný laciný trik.
Jedním z pokusů, jak znevážit výsledky soutěže, bylo například tvrzení, že francouzská vína budou lépe zrát. Toto tvrzení bylo podrobeno zkoušce o dva roky později, a kdo by to byl čekal - kalifornská vína opět ze zkoušky ohněm vyšla vítězně. Při desátém výročí se vína testovala opět, a i tentokrát je porotci zhodnotili nejlépe. Americká vína opravdu porazila ta francouzská, nyní už o tom nemohlo být pochyb. Francouzská dominance tak skončila.
Tato událost navždy změnila svět vinařství - a troufám si říci, že k lepšímu. Všichni víme, jak lidská psychologie zkresluje, a soutěž nám ukázala, jak bez našich předsudků hodnotíme jinak. Také ukázala snobské vinařské elitě, že kvalitní vína mohou vznikat i mimo francouzské vinice a že nemohou světu diktovat, která vína jsou kvalitní, a která ne. Díky tomu už nemohou kazit radost všedním milovníkům vína, kteří si rádi vychutnají i ty méně „kvalitní“ vína.
Zdroje: