Článek
V devadesátých letech minulého století si lidé v Turecku mohli naladit několik „svátečních“ programů, přestože se v Turecku stejně jako v dalších muslimských zemích vánoce nikdy neslavily. Nově se však světem šíří prohlášení, že muslimové vánoce neslaví. Tato nálada mezi muslimy vedla k tomu, že si Turci speciální programy před novým rokem dnes již neužijí. Za posledních 30 let se také islámský konzervatismus negativně podepsal na právech žen, zejména v Afghánistánu, nyní (a také mezi lety 1996-2001) ovládaným Tálibánem. Pokud bychom měli tendenci nabývat dojmu, že se tento trend „vracení se zpět ke kořenům“ týká pouze islámských zemí, jsme na omylu. Jako reakce na liberální pokroky společnosti je logicky konzervatismus na vzestupu. Jestli se jedná o hrozbu, návrat zdravého rozumu, nebo nutný protipól k nespoutanému progresivismu, je předmětem debat po celém světě.
Proč je konzervatismus na vzestupu?
Konzervatismus jde ruku v ruce s populismem. Spousta lidí volí konzervativní politiky ne proto, že jsou horliví zastánci tradičních hodnot, ale proto, že konzervativní politik typicky lidem slíbí to, co chtějí slyšet. Takový státník se navíc typicky neštítí drastických řešení. Pokud je například člověk proti neřízené migraci, ve spoustě zemí mu nezbývá nic jiného, než volit konzervativní, pravicové strany. Hlavní důvod vzestupu konzervatismu je však ten, že se svět rapidně mění, a progresivní politika v posledních letech silně nabrala na obrátkách - silná vlna odporu z řad lidí, kterým se tyto změny nelíbí, je pochopitelná. Důvodem je také strach z globalizace, a zániku vlastní kultury. Muslimové se bojí, že islám ztratí svoji identitu, a liberální ideje jako jsou práva žen či sexuálních menšin někteří vnímají jako útok na svoji kulturu a náboženství. Stejně tak se štítí přejímání západních tradic. Na Západě se zase lidé bojí, že vlivem migrace a adaptací kultur z celého světa do společnosti se ta jejich postupně vytratí.
(Ne)Spojené státy americké
Tento konflikt mezi starým a novým světem je nejvíce viditelný ve Spojených státech, kde se hovoří o kulturní válce. Znovuzvolení prezidenta Trumpa jasně ukazuje, že v USA konzervatismus neoslabuje, ba naopak. Lidé zastávající tradiční rodinné hodnoty se bojí indoktrinace svých dětí, a proto vznikají alternativy pro hollywoodská studia, jako je například Disney. Hollywood obecně preferuje liberální, levicové a progresivní hodnoty. To se velké části populace nelíbí. Tyto hodnoty také převažují ve velké části amerických univerzit. Kromě těchto kulturních a hodnotových faktorů je však konzervatismus ve Spojených státech na vzestupu také díky populismu. Většinu lidí více zajímá to, jak jejich volba ovlivní jejich kvalitu života, než to, jak ovlivní práva menšin. Lidé chtějí bezpečnou zemi, bez lehkomyslné migrační politiky, a bez policie, která má svázané ruce. Chtějí fungující ekonomiku, ne na svůj úkor zachraňovat planetu. To hraje konzervatismu do karet.
Konzervatismus u nás a v EU
U nás je konzervatismus ne tak často skloňovaným pojmem. Češi typicky zastávají něco co bych nazval jako „rodinné hodnoty“, pro každého to však znamená něco jiného. Pro některé jde jen o to chtít rodinu a děti, pro jiné to může znamenat zákaz potratů. U nás jde spíše o populismus, bez přílišného lpění na tradici. Přesto je u nás odpor k řadě celosvětovým progresivním trendům znát. Podobně to je i v celé Evropě, kde je vzestup konzervatismu a pravice úzce spjat s problematikou migrace. I ve zbytku Evropy jde spíše o populismus, než o obranu tradičních hodnot, s výjimkou Polska a Itálie. V Polsku právě probíhá podobná kulturní válka, jako ve Spojených státech. Fakt, že je Polsko silně věřící zemí, zaručuje konflikt s progresivní politikou EU. V Itálii jde hlavně o migraci a bezpečnost, i v této zemi však hraje velkou roli náboženství a konzervatismus. Vzestupu konzervatismu v obou zemích však výrazně napomáhá právě populismus.
Zdroje:
https://news.gallup.com/poll/506765/social-conservatism-highest-decade.aspx
https://www.gisreportsonline.com/r/europe-conservative-wave/
https://www.wsj.com/articles/rise-of-islamic-conservatism-throws-indonesian-democracy-off-balance-1530178201
https://americancompass.org/the-conservative-confusion-on-globalization/