Hlavní obsah
Právo a státní správa

Vzít spravedlnost do vlastních rukou? V Česku si to raději rozmyslete

Foto: Pexels.com

Každá společnost se k spravedlnosti staví jinak a v některých zemích ji lidé musí nastolit na vlastní pěst. U nás to raději nezkoušejte.

Článek

Od toho, abychom mohli žít ve fungující a spravedlivé společnosti, máme zákony, soudy, úřady, a policejní složky. Běžní občané jsou zpravidla odrazováni od toho, aby spravedlnost brali „do svých rukou“. Co však občan může dělat, když jsou zákony absurdní, soudy táhlé a nákladné, a úřady a policejní složky neefektivní či zkorumpované? Může buď v systému hledat skulinky, a problémy řešit neortodoxně, a nebo se postavit mimo zákon jen proto, aby si mohl pro sebe a své blízké zajistit spravedlnost, kterou mu stát nezajistí. Nebo zkrátka proto, aby mohl udělat správnou věc.

Americká spravedlnost

Příklad řešení, které nespadá mimo zákon, najdeme ve slunné Kalifornii. Kalifornští zákonodárci jsou očividně poněkud odříznutí od reality a přicházejí s absurdními zákony. Zvlášť kocourkovské zákony se týkají squatterů a squatterských práv. Squatteři v Kalifornii trápí nespočet vlastníků nemovitostí. Není pravdou, že je v tomto americkém státě squating legální - není tomu tak. Přesto není vůbec jednoduché se squatera zbavit. Squatera totiž nemůžete jen tak z nemovitosti vyhodit a nemůže to udělat ani policie. Alespoň ne do doby, kdy o jejich vyhoštění nerozhodne soud. To pochopitelně vede ke ztrátě času, zbytečnému úsilí a také finančním nákladům, a to jak pro majitele nemovitosti, tak pro stát. Squatterům to samozřejmě hraje do karet. Majitel také nemůže squaterům vypnout elektřinu, to je nezákonné.

Co má tedy majitel dělat? Jak se ukazuje, lidé dokáží být při řešení absurdních situací velmi kreativní. Někteří lidé například squattery z nemovitostí dostávají tím, že nevítaným hostům dělají ze života peklo tak dlouho, dokud ji sami a dobrovolně neopustí. Jeden streamer, který je známý streamy, kde spí, zatímco ho sledující budí hlasitými zvuky, si z takové situace dokonce udělal vynikající tvůrčí obsah. Nechvalně známou profesionální squatterku dostal z nemovitosti příbuzného hlasitou hudbou, naschvály a nevybíravými vtípky. Celý zážitek natočil, a následně publikoval. „Dotčená“ se snažila situaci paradoxně řešit s policií.

V Texasu, kde se se squattery nepářou, rezonoval jiný případ (r. 2012), kdy občan vzal spravedlnost do vlastních rukou. Poté, co otec objevil za stodolou muže, který znásilňoval jeho pětiletou dceru, útočníka zmlátil natolik, že posléze zemřel. Přestože se jednalo o zabití - nezákonné počínání - porota muže shledala nevinným.

Česká spravedlnost

V Čechách občané berou spravedlnost do vlastních rukou často kvůli krádežím a kvůli vandalství. Případy, kdy Češi použijí nepřiměřené prostředky proti lupičům, kteří se jim vkradou do domu, nejsou ojedinělé. To samé platí pro občanské zásahy proti vandalům. Na Ostravsku například muž zakročil proti výtržníkům, kteří opakovaně poškozovali vůz jeho zákazníka; zadržet jednoho z nich plánoval s tyčí a psem. Vandalovi způsobil újmu a stanul před soudem. Po třech letech mu soud vyměřil čtyřměsíční podmínečný trest. Proti trestu se však odvolal a uspěl. Jiný Čech zadržel zloděje, který se rozhodl krást v podzemních garážích - nepoužil přitom nepřiměřenou sílu, a počkal na strážníky, kteří muže odvedli. Takový případ je u nás však velkou výjimkou. Je také třeba si rozmyslet, jestli chceme být hrdinou, a riskovat svůj život.

Ze zkušeností známých a jejich známých, i podle zpráv z celé republiky se zdá, že se u nás bránit svůj majetek a brát spravedlnost do vlastních rukou prostě nevyplácí. Možná lepší přijít o majetek, než celý život platit odškodné zlodějíčkům a vandalům a tahat se s nimi po soudech. Člověk kvůli tomu může skončit i ve vězení, a to se zkrátka nevyplatí. Pokud ovšem člověku není 90 a následky ho netrápí. Žijeme však v zemi, kde policie funguje dobře a jediné, co je třeba, je zachovat chladnou hlavu a nechat policii pracovat. Ideálně s důkazy, které člověk pečlivě nashromáždí.

Mexická spravedlnost

Spravedlnost za hranicemi zákona však může být doručena také ocelovou pěstí policejních a armádních složek. Příkladem za všechny je Erick Morales Guevara, přezdívaný El Marino Loko (šílený mariňák). Tento mexický voják (aktivní zhruba mezi lety 2005-10) nenechával drogové barony klidně spát. Zločince, které dopadal rád zesměšňoval, a to zejména tím, že je nutil se obléct jako ženy a líbat své kumpány. Zločince si takto dokonce fotil, aby je mohl zesměšnit před celým světem. V jednom případě také roztrousil zpopelněné ostatky obchodníka s drogami, který na jeho hlavu posléze vypsal odměnu 3 milionů pesos. Kde se dnes Pan Thor (jedna z jeho dalších přezdívek) nachází, je záhadou, ale spekuluje se, že byl za své skutky z jednotky vyhozen. Nyní buď žije v exilu, a nebo v tajnosti stále proti zločincům bojuje. Pokud by ho však drogoví baroni dopadli, určitě by z něj udělali odstrašující příklad.

Foto: El Marino Loko - bezúplatná zákonná licence, fair use

El Marino Loko se svojí obětí - obchodníkem s drogami

Jeho metody byly při nejlepším neortodoxní, při nejhorším nelidské. Kolik lidskosti si však vrazi a obchodníci se smrtí zaslouží? Ačkoliv bylo jeho počínání nelegální, a šlo o jasné zneužívání moci a postavení, málokdo mu může jeho způsoby vyčítat. Bojovat podle pravidel proti lidem, kteří pravidla nectí, totiž ne vždy funguje - zvlášť ve státech prolezlých skrz na skrz korupcí. A málokdo lituje zločinců, kteří páchají ty nejhrůznější činy.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz