Hlavní obsah
Knihy a literatura

Ďáblova bible: Dílo satanovo, nebo kniha boží?

Foto: Michal Maňas, Wikimedia commons, CC BY-SA 2.5 Generic

Jedna ze stran ďáblovy bible (latinsky Codex gigas „obří kniha“) nejedná se o originál, ale o kopii.

Codex gigas „obří kniha“ nebo také známa jako Ďáblova bible.

Článek

Ďáblova bible, jedná se o největší rukopisně psanou knihu světa, která má skoro 1 metr na výšku a půl metru na šířku. Nejspíše byla napsána počátkem 13. století v podlažickém klášteře, v Podlažicích u Chrudimi, na území tehdejšího Českého království. Latinsky je označována jako Codex gigas „obří kniha“ nebo výjimečně Ďáblova bible.

Jak dostala svůj název Ďáblova bible

Svůj název dostala kvůli strach nahánějící kresbě pekelníka na jedné ze stran. Údajně byla napsána za jednu jedinou noc, což při přibližném počtu 630 stran je zcela nemožné. Kvůli tomu vznikly pověsti, že knihu napsal a stvořil sám ďábel. Ve skutečnosti knihu napsal mnich, který toto dílo psal 20 let. Kniha taktéž obsahovala opisy z celé Bible, ale i různá zaklínadla.

Z čeho je kniha vyrobená a její váha

Kniha Codex gigas je vyrobená z pergamenu, na který padlo 160 oslů či telat, díky tomu také váží okolo 75 kg, na rozdíl od stránek, které jsou vyrobeny z pergamenu. Její potah je vyroben z kůže. Desky, ve kterých se kniha nachází jsou dřevěné.

Foto: Benedictine monastery of Podlažice, Wikimedia commons

strana knihy se zdobnými iniciály.

Začlenění knihy do Habsburské sbírky Rudolfa II. a její následné odcizení Švédy

Na konci 16. století byla kniha Codex gigas začleněna do sbírky Rudolfa II. při Švédském obléhání Prahy. Na konci 30leté války (1648) byla kniha odcizena jako válečná kořist a přemístěna do královské knihovny v Stockholmu, kde jí Švédové taktéž nazývali Djävulsbibeln (Ďáblova bible).

Foto: Rijksmuseum, Wikimedia commons, CC0

Dobývání Prahy Švédy, které vedlo k odcizení Ďáblovi bible jako válečné kořisti.

Návrat knihy na území ČR

Kniha, Codex gigas, se krátce vrátila po více než 350 letech do Prahy (19. 9. 2007). Nebylo to ale napořád, jelikož se jednalo pouze o vypůjčení knihy ze Švédské královské knihovny Českou národní knihovnou. Následně byla vystavená v Pražské národní knihovně, poté se zase vrátila do Švédské královské knihovny.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz