Hlavní obsah

ZPOVĚĎ: „Vydělával jsem miliony na dark webu, než mě zatkli“

Foto: Lajos Bács

Nikdy jsem si nemyslel, že skončím ve vězení. Ne já – absolvent informatiky s kariérou v IT a potenciálem vydělávat statisíce měsíčně v korporátu. Ale volby mají své následky…

Nikdy jsem si nemyslel, že skončím ve vězení. Ne já – absolvent informatiky s kariérou v IT a potenciálem vydělávat statisíce měsíčně v korporátu. Ale volby mají své následky…

Článek

...Ale volby mají své následky a moje touha po rychlých penězích a luxusním životě mě zavedla na cestu, kterou jsem si nikdy nepředstavoval. Po odpykání dvouletého trestu v české věznici sdílím svůj příběh jako varování pro ostatní, kteří by mohli být pokoušeni vidinou snadných peněz v digitálním stínu.

Jak to začalo (2012-2013)

Začalo to koncem roku 2012. Byl jsem absolvent informatiky, který si zvykl na určitý standard života. Značkové oblečení, drahé dovolené, nový iPhone každý rok. Pracoval jsem jako programátor v nadnárodní korporaci, ale když přišla finanční krize, byl jsem mezi prvními, koho propustili. „Poslední přišel, první odchází,“ řekli mi.

Najednou se mi zhroutil svět. Hypotéka, leasing na auto, splátky za nábytek – výdaje zůstaly, ale příjem zmizel. Několik měsíců jsem se snažil najít novou práci, ale všude nabízeli podstatně méně, než na co jsem byl zvyklý. Potřeboval jsem peníze, a to rychle.

V té době mi kamarád ukázal Bitcoin, který se tehdy obchodoval kolem 13 dolarů. „Tohle je budoucnost,“ řekl. „Decentralizovaná, anonymní, osvobozená od vládní kontroly.“ Investoval jsem své poslední úspory s nadějí na rychlý zisk.

Tentýž přítel se zmínil o něčem, čemu se říkalo Silk Road. „Je to jako ALZA, ale pro cokoliv,“ vysvětlil. „Naprosto anonymní.“ Zvědavost mě přemohla. Stáhnul jsem si Tor Browser, postupoval podle instrukcí z fóra a najednou jsem zíral na digitální černý trh, který vypadal jako z kyberpunkového románu.

Zpočátku jsem byl jen pozorovatel, fascinovaný tímto paralelním internetem, který existoval pod povrchovým webem, který všichni známe. Silk Road byl organizovaný jako jakýkoliv e-shop, s kategoriemi, recenzemi a hodnocením prodejců. Hlavní rozdíl? Mohl jste si koupit prakticky cokoliv: drogy, hacknuté účty, falešné peníze, falešné hodinky či falešné doklady. Vše s ochranou anonymity.

Když jsem začátkem roku 2013 stále nemohl najít dobře placenou práci na full time a Bitcoin začal prudce nabírat na hodnotě, moje morální zábrany začaly mizet. Potřeboval jsem znovu získat svůj luxusní životní styl.

Nástup (2013-2017)

Do poloviny roku 2013 jsem se proměnil z zvědavého pozorovatele na aktivního účastníka. Začal jsem v malém – přeprodejem léků na předpis, které jsem měl legitimně předepsané. Marže byla šílená. Doplatek 200 Kč v lékárně se proměnil v 5000 Kč v Bitcoinech.

Fascinovaly mě technické aspekty. Technologie Toru, tzv. „onion směrování“, přesměrovávala moje spojení přes několik šifrovaných vrstev, což prakticky znemožňovalo sledování. PGP šifrování chránilo moji komunikaci. Kryptoměnové mixéry zakrývaly finanční stopu. Byl to dokonalý systém – alespoň jsem si to myslel.

Když byl v říjnu 2013 uzavřen Silk Road a jeho zakladatel Ross Ulbricht odsouzen na doživotí, neskončil jsem. Jednoduše jsem přešel na další tržiště: Evolution, pak AlphaBay, pak Dream Market. Každé uzavření přineslo nové bezpečnostní funkce, nové způsoby, jak zůstat anonymní.

Do roku 2015 jsem rozšířil své operace. Nebudu detailně popisovat, co jsem prodával, ale řeknu, že jsem to ospravedlňoval jako „zločin bez obětí“. Neprodával jsem nic nebezpečného, říkal jsem si. Jen jsem pomáhal lidem získat přístup k věcem, které chtěli, ale nemohli získat legitimními cestami. Peníze proudily – někdy i 100 000 Kč denně v Bitcoinech. Koupil jsem si větší byt, luxusní auto, designový nábytek a dopřával si dovolené v pětihvězdičkových rezortech. To vše při udržování normální živnosti jako programátor na částečný úvazek, aby nikdo nepojal podezření.

V červnu 2017, po skoro půlročním sledování, byla uzavřena AlphaBay, tehdy největší dark webové tržiště na světě. Její zakladatel Alexandre Cazes byl nalezen mrtvý ve své cele v Thajsku – údajně spáchal sebevraždu. Ztratil jsem značnou část svého inventáře a bitcoiny uchovávané v peněženkách tržiště.

To mělo být varování. Měl jsem skončit. Ale úspěch je návykový. A já už jsem zapomněl, jak vypadá legitimní život.

Těsné úniky (2018)

Téměř jsem skončil ve vězení už o rok dříve. V březnu 2018 mě téměř dopadli při rutinní kontrole balíků. Měl jsem tehdy systém využívající různé „bílé koně“ - lidi, kteří za drobnou odměnu poskytovali své adresy pro příjem zásilek. Většinou studenty nebo důchodce, kteří netušili, co přesně přijímají.

Jednoho dne se stalo to, čeho jsem se bál. Balík s úzkostlivě zabaleným zbožím vzbuzoval podezření už na poště, kde ho zachytili a zavolali policii. K mému štěstí jsem měl dokonalý systém - balík byl adresován na neexistující osobu na adrese jednoho z mých „bílých koní“, který netušil, o co jde. Využíval jsem podobnost jmen, aby to vypadalo jako doručovací chyba. Policie vyslýchala mého „bílého koně“, který upřímně netušil, o co jde. Já jsem celou operaci sledoval zpovzdálí.

Ta situace mě vyděsila. Celý týden jsem nefungoval, pozastavil prodej a zvažoval, jestli s tím neskončit. Ale peníze… Ty proklaté peníze byly příliš lákavé. Místo ukončení jsem pouze vylepšil systém - vytvořil jsem složitější schéma s více úrovněmi „bílých koní“, kde ani jeden nevěděl o tom druhém. Využíval jsem systém „mrtvých schránek“, kdy se zboží zanechávalo na předem domluvených místech a vyzvedávalo jinými lidmi.

Pokaždé, když přišla zpráva o dalším zatčeném prodejci, cítil jsem směs strachu a samolibosti. „Amatéři,“ myslel jsem si. „Já jsem chytřejší.“ Ta arogance mě nakonec stála svobodu.

Pád (2019-2020)

Moje chyba přišla v lednu 2019. Spěchal jsem a udělal jsem amatérskou chybu – použil jsem svou osobní emailovou adresu k registraci VPN služby, kterou jsem následně používal pro přístup na dark web. Jeden drobný překlep a celá moje pečlivě vybudovaná fasáda anonymity se zhroutila.

Nevěděl jsem to tehdy, ale kriminalisté z odboru kybernetické kriminality už mě měli v hledáčku. V dubnu 2019 proběhla koordinovaná mezinárodní operace, která zasáhla několik hlavních tržišť. Jeden z mých „konkurentů“ byl zatčen a začal spolupracovat.

  1. července 2019 jsem seděl u snídaně, když jsem uslyšel bušení na dveře. "POLICIE! OTEVŘETE!" Zásahová jednotka vtrhla do mého domu. Zabavili všechnu elektroniku, našli skryté hardwarové peněženky s kryptoměnami a zásoby zboží.

Můj svět se v okamžiku zhroutil.

Vězení a reflexe (2020-2022)

Po dlouhém právním procesu jsem se přiznal k několika trestným činům. Vzhledem k mé relativně čisté minulosti a spolupráci jsem dostal „pouhé“ dva roky ve věznici s dozorem.

Vězení mění člověka. Máte spoustu času na přemýšlení. Přemýšlel jsem o všech těch lidech, jejichž životy jsem mohl ovlivnit svými „bezobětními“ zločiny. O tom, jak jsem vyměnil svou integritu za rychlé peníze. O tom, jak jsem promrhal svůj potenciál.

A pak přišel covid. Vězení během pandemie byl zvláštní druh pekla, který si málokdo dokáže představit. Všechny návštěvy byly zrušeny. Už tak omezený kontakt s vnějším světem se smrskl na občasné videohovory, když fungovala technika. Izolace byla nesnesitelná.

Navíc strach z nákazy. V přeplněných celách se virus šířil jako požár. Sledovali jsme, jak dozorci v ochranných oblecích odvádějí nakažené spoluvězně. Nikdo nevěděl, co se s nimi děje. Panovaly nejrůznější konspirace - od teorií, že je nechávají zemřít, až po absurdní fámy, že je využívají jako pokusné králíky pro experimentální léčbu.

Těch pár dozorců, kteří zůstali, bylo přepracovaných a nervózních. Nejmenší přestupek znamenal ztrátu privilegií. Lidé se hroutili psychicky. Viděl jsem drsné chlápky plakat jako děti, protože nemohli mluvit se svými blízkými.

Ve vězení vám čas plyne jinak. Den je nekonečný, ale rok překvapivě krátký. Během té doby jsem se naučil španělsky z učebnice, která kolovala mezi vězni. Četl jsem všechno, co se mi dostalo pod ruku - od Dostojevského po příručky programování. Začal jsem si vést deník, který se stal mým jediným důvěrníkem.

Setkal jsem se s lidmi, kteří si odpykávali mnohem delší tresty za podobné zločiny. Někteří z nich byli chytřejší než já, ale udělali větší chyby nebo neměli štěstí na dobrého právníka. Pochopil jsem, jak moc jsem riskoval – a jak málo jsem ve skutečnosti získal.

Jeden dozorce, který se mnou občas mluvil o technologiích, mi jednoho dne řekl: „Víš, ty bys mohl vydělávat miliony legálně se svými znalostmi. Proč jsi to dělal?“ Ta otázka mě pronásledovala celým zbytkem mého trestu.

Současnost: Exodus na Telegram (2022-2025)

Po propuštění na začátku roku 2022 jsem zjistil, že se svět dark webu dramaticky změnil. Tradiční tržiště stále existují, ale mnoho obchodníků přešlo na mnohem přístupnější platformu: Telegram.

Zatímco dark web vyžaduje speciální software a technické znalosti, Telegram je běžná aplikace dostupná v App Store a Google Play. Jeho silné šifrování a benevolentní přístup k moderování obsahu z něj učinily nový ráj pro nelegální aktivity.

Dnes existují tisíce kanálů a skupin s desítkami tisíc sledujících, kde anonymní prodejci nabízejí stejné zboží, které jsem kdysi prodával já – drogy, zbraně, kradené bankovní karty, falešné doklady. Jeden kanál „Gun Shop America“ má téměř 26 000 odběratelů a veřejně inzeruje zbraně a kokain.

„Telegram je sociální síť pro organizovaný zločin,“ řekl nedávno Haywood Talcove, výkonný ředitel divize vládních řešení LexisNexis Risk Solutions. „Je to prakticky divoký západ.“

Ironií je, že zatímco jsem strávil roky učením se složitým technikám anonymizace na dark webu, dnešní prodejci jednoduše vytvoří anonymní účet na Telegramu a jsou v podnikání. Žádný Tor, žádné složité šifrování, žádné alternativní domény. Přesto s více ochranou před sledováním než jsem měl já.

Epilog: Digitální džungle se mění

Dnes, když se dívám na vývoj dark webu a jeho pokračující existenci na běžnějších platformách, vidím, jak rychle se kybernetická krajina mění. Je to jako pozorovat evoluci za zrychleného záběru. Techniky, které jsem používal já, jsou dnes zastaralé. Metody, které používají orgány činné v trestním řízení k odhalování zločinů, se stále zdokonalují. Ale zároveň vznikají nové způsoby obcházení těchto kontrol.

Co mě ale v roce 2022 po propuštění nejvíce šokovalo, byl neuvěřitelný rozmach umělé inteligence. Tyto systémy otevírají naprosto nové dimenze pro digitální aktivity – legální i nelegální. Na fórech už jsem viděl, jak lidé využívají AI k vytváření dokonalých deepfakes, generování přesvědčivých phishingových textů, nebo dokonce k vymýšlení nových způsobů, jak šifrovat komunikaci. Nástroje, které dříve vyžadovaly tým expertů, jsou nyní dostupné komukoli s přístupem k AI. To mění pravidla hry.

Na druhou stranu, stejné technologie používají i bezpečnostní složky. Algoritmy schopné odhalit vzorce v obrovském množství dat dokáží identifikovat podezřelé aktivity mnohem efektivněji než dříve. Je to jako nová digitální studená válka, kde každá strana neustále vylepšuje své zbraně.

Kriminální aktivity se nikdy nevymýtí, pouze se přizpůsobí novému prostředí. To, co je dnes považováno za bezpečné, může být zítra cestou do vězení. Za ty roky jsem viděl desítky „neprůstřelných“ služeb padat, jejich provozovatele zatýkat a jejich uživatele vystavovat riziku. Nic není 100% bezpečné, pokud jde o nelegální aktivity online.

Pokud vás zaujal můj příběh a chtěli byste vědět více o realitě dark webu, o tom, jak fungují nelegální tržiště, nebo o tom, jak se tato scéna přesouvá na Telegram, napište do komentářů. Na základě vašeho zájmu zvážíme přípravu dalších článků v podobném duchu, kde odhalíme více z této fascinující, ale nebezpečné digitální podzemní scény.

Rád bych se s vámi podělil o detailnější rozbor bezpečnostních technik, které používají prodejci na dark webu, nebo o to, jak přesně funguje ekonomika těchto trhů. Možná by vás zajímalo, jaké typy lidí nejčastěji nakupují na černých trzích, nebo jak přesně probíhají transakce. Možná by vás zajímaly i psychologické aspekty závislosti na nelegálním obchodování online.

Napište do komentářů, co by vás nejvíce zajímalo, a my se pokusíme odpovědět v příštích článcích – samozřejmě vždy tak, abychom nešířili návody k nelegální činnosti, ale spíše varovali a vzdělávali.

Poznámka autora: Následující příběh pochází ze zpovědi bývalého prodejce na dark webu, který si odpykal trest v české věznici. Jeho identita byla z důvodu ochrany soukromí a bezpečnosti utajena. Toto svědectví nabízí vzácný pohled do evoluce nelegálních online trhů od roku 2012 až do současnosti. Časové odkazy a události jsou čerpány z veřejných zdrojů.

Tento článek vychází ze skutečných událostí a trendů, ale identita a některé detaily byly změněny k ochraně zdroje. Účelem tohoto článku je vzdělávat, ne propagovat nelegální aktivity.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám