Článek
Úvodem
Veřejné zdravotní pojištění možno definovat jako zásadní druh zákonného pojištění, na jehož základě je plně nebo částečně hrazena zdravotní péče poskytnutá pojištěnci. A to s legitimním cílem zachovat nebo dokonce zlepšit jeho zdravotní stav.
Právníci ví, že fundamentální rozsah poskytované zdravotní péče je dán zákonem č. 48/1997 Sb. Přirozeně zákon byl v posledních více než 25 letech mnohokrát novelizován.
Připomeňme si, že veřejné zdravotní pojištění je v ČR podle zákona (ex lege) povinné:
Především pro všechny osoby s trvalým pobytem na území ČR, a to bez ohledu na státní občanství. Takže například maďarský nebo italský občan s trvalým pobytem v ČR je povinen se účastnit našeho veřejného zdravotního pojištění, i když se cítí zdráv jako řepa.
A dále pak je ze zákona obligatorní pro všechny fyzické osoby, jež na území ČR trvalý pobyt sice nemají, ale jsou zaměstnány u zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky.
Naopak z českého zdravotního pojištění jsou ze zákona vyňaty fyzické osoby, které nemají na území ČR trvalý pobyt. Včetně těch, které jsou činné v ČR pro zaměstnavatele, kteří požívají diplomatických výhod a imunit nebo kteří nemají sídlo na území ČR. Dále pak lidé, které se zdržují dlouhodobě a nepřetržitě v zahraničí.
Avšak musí to být nejméně šest kalendářních měsíců v kuse. A tito „cestovatelé“ musí být v cizině zdravotně pojištěni. A toto všechno musí řádně a včas oznámit své zdravotní pojišťovně v Česku, aby je mohla „vyškrtnout“ a nechtěla po nich například penále za neuhrazené pojištění.
Zajímavost z praxe: Od 1. září 2015 se v Česku nevymáhá penále v případě, kdy pojištěnec neučinil před odjezdem do ciziny výše citované „vyvazovací“ písemné prohlášení, neplatil pojistné a po celou dobu pobytu v cizině nečerpal v Česku žádné hrazené služby, pokud dodatečně předloží doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce, které kryje celou dobu dlouhodobého pobytu v cizině.
Takže to je dobrá zpráva pro různé „nepořádníky“, kteří opomenuli nahlásit před odjezdem do zahraničí své české zdravotní pojišťovně, že budou minimálně šest měsíců nepřetržitě v celku v zahraničí.
Zdravotně pojištěny nebudou také osoby, u nichž je pojištění vyloučeno dle relevantních evropských Nařízení. A to podle euro-zásady: být pojištěn pouze a jen v jednom členském státu, respektive princip zamezení dvojího zdravotního pojištění!
Navýšení pojistného od 1.ledna 2025 pro osoby bez zdanitelných příjmů.
Jak asi víte, veřejné zdravotní pojištění musí platit každý zaměstnanec i podnikatel. Za studenty, nezaměstnané vedené na úřadě práce nebo důchodce ho platí stát.
Ale i osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP), si je povinna platit zdravotní pojištění sama.
Skupina OBZP je pestrá, ale my se nyní zastavíme jen u jedné části z nich.
Těmi jsou nezaměstnaní, kteří nejsou v evidenci úřadu práce. Opakujeme pokud v evidenci ÚP jsou, tak za ně zdravotní a sociální pojištění hradí stát. A tam problém nevzniká.
Nicméně existuje v Česku několik desítek tisíc lidí, často bezdomovců či osob se sociálně-patologickým chováním, které sice nikde legálně zaměstnány nejsou, ale na ÚP také vedeny nejsou. Živí se třeba trestnou činností či prací na černo, nebo kombinací obojího.
V roce 2025 by při zvýšení minimální mzdy na 20 800 korun měly osoby bez zdanitelných příjmů platit měsíčně na zdravotním pojištění 2 808 korun, zatímco v roce 2024 to bylo 2 552 korun.
Už vidíme citovaných skoro sto tisíc českých a moravských bezdomovců , kteří většinou jsou vyloučení z „pracáku“ či tam nikdy ani nebyli, jak platí každý měsíc skoro 3 litry VZP. To zas bude nevymožených penále, panenko skákavá.
Hezký den všem.