Článek
Preferenční žebříčky před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny přinášejí nečekané zvraty. Agentura Median poprvé naměřila hnutí STAN větší podporu než ODS, což je významný posun na politické scéně.
Starostové tak vystoupili z role věčného „menšího“ koaličního partnera a nyní se stávají lídrem tábora, který se obvykle označuje jako „demokratický“. Avšak autor této glosy pokládá za demokratické i Babišovo hnutí ANO, což se někomu z pražské či brněnské kavárny nemusí líbit.
Co za tímto překvapivým úspěchem STANu vlastně stojí?
Na vlně „moderního pragmatického liberálního populismu“
Obdobně jako například komentátor HN Petr Honzejk docházím k závěru, že Rakušanovi Starostové na strategii, kterou lze označit jako „moderní pragmatický liberální populismus“ (MPLP) .
Citovaná strategie MLPL spojuje pragmatický přístup k lokálním problémům s širšími liberálními hodnotami, čímž oslovuje jak voliče s důrazem na regionální témata, tak ty, kteří hledají (post)moderní, evropsky orientovanou politiku.
Na rozdíl od poměrně ideologicky těžkopádnější ODS se Rakušanův STAN dokázal prezentovat jako přístupnější a flexibilnější formace.
Crew (řečeno slovníkem mladých), která pozorněji naslouchá svým voličům a voličkám.
Současný předseda Vít Rakušan často klade důraz na témata, která rezonují napříč politickým spektrem – udržitelnost, modernizaci a digitalizace veřejné správy, ale i transparentnost a boj proti korupci.
Co se děje s ODS?
Pokles ODS v preferencích je varovným signálem nejen pro stranu samotnou, ale i pro celou vládní koalici.
Dlouhodobě nejsilnější subjekt současné vlády čelí kritice za ekonomickou situaci, nedostatečné komunikační schopnosti a neschopnost reagovat na reálné problémy občanů.
ODS se stále více vzdaluje svým tradičním voličům z řad živnostníků a podnikatelů, zatímco její proklamovaná „odpovědná ekonomická politika“ ztrácí na přesvědčivosti v kontextu vysoké inflace (pár posledních měsíců to nezachrání) a energetické krize. Máme nejdražší energie v EU.
Viz:
Co to znamená pro demokratický blok?
Fakt, že STAN přebírá otěže nejsilnější formace „demokratického bloku“, může ovlivnit nejen volební taktiku, ale i budoucí vyjednávání o koalicích. Pokud se STAN podaří konsolidovat pozici, může se stát silnějším hlasem i v rámci současné vlády, což by mohlo oslabit vliv ODS.
Ergo kladívko, úspěch STAN není zdaleka zaručený. Do voleb zbývá ještě skoro 9 měsíců. STrANa se stále vzpamatovává mj. z kauzy Dozimetr, která vážně poškodila její pověst.
Překonání této zátěže bude klíčové pro udržení důvěry voličů. Navíc musí STAN prokázat, že umí převést popularitu do reálných politických výsledků, jinak hrozí, že jejich současný vzestup bude jen dočasným pozitivním výkyvem. Také se STANkaři musí modlit, aby konkurence nasekala, co nejvíce chyb. A lidé pak Rakušanovce volili jako ty, kteří jim nejméně vadí.
Závěr
Politická scéna v Česku zažívá dynamické změny. Starostové částečně využili zklamání části voličů vládních stran a dokázali nabídnout srozumitelnou a atraktivní alternativu. ODS tak nyní čelí velkému tlaku nejen od opozice, ale i od svého vlastního tábora.
Výsledek sněmovních voleb tak bude záviset nejen na schopnosti jednotlivých stran oslovit voliče, ale i na tom, kdo dokáže lépe definovat, co znamená být „demokratickým lídrem“.
Avšak nedělejme účet bez hostinského. Vše se dozvíme až koncem září 2025.
-----------------------
Prameny:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pruzkum-median-snemovni-volby-ano-stan-ods-spd_2501170744_ako
https://www.median.eu/cs/wp-content/uploads/2025/01/Volby_PS_2024_12_v06VD.pdf
https://archiv.hn.cz/c1-67567930-proc-starostove-predhonili-ods-najeli-na-sverazny-bdquo-liberalni-populismus-ldquo-a-funguje-to
https://www.starostove-nezavisli.cz/