Hlavní obsah
Finance

Zastaralý limit pro daňové osvobození při prodeji akcií: 100 000 Kč už dávno neodpovídá realitě!

Foto: Seznam.cz

České právo není ideální, a často „zaspává“ za realitou.

Článek

Jednou z oblastí, kde česká daňová legislativa zaostává za realitou, je pravidlo pro osvobození od daně při prodeji cenných papírů. Již více než patnáct let platí, že pokud roční příjmy z prodeje cenných papírů nepřesáhnou 100 000 Kč, nepodléhají zdanění. Tento limit se však v praxi ukazuje jako zcela zastaralý a nefunkční.

Inflace a ekonomická realita

Zásadním problémem je, že tento limit nikdy nezohlednil inflaci.

Pokud bychom přepočítali reálnou hodnotu 100 000 Kč z roku 2008 na dnešní ceny, odpovídala by částka zhruba 170 000 Kč. Jinými slovy, investor, který dnes prodá cenné papíry za 100 000 Kč, je na tom fakticky hůř než investor před patnácti lety, přestože podstoupil stejné riziko a investoval stejnou reálnou hodnotu peněz.

Nespravedlnost v konstrukci limitu

Další vážný problém spočívá ve způsobu, jakým se tento limit počítá. Rozhodující není zisk, ale celkový obrat. Pokud tedy někdo koupil akcie za 80 000 Kč a prodal je za 110 000 Kč, musí zaplatit daň, přestože jeho zisk činil pouze 30 000 Kč. To je v zásadě nespravedlivé a demotivující pro drobné investory.

Porovnejme tuto situaci s jinými formami příjmů. U fyzických osob je například směroplatný skutečný zisk z podnikání, ne celkový obrat. Proč by měla platit jiná pravidla pro investory, kteří svěřili svůj kapitál burze, a ne třeba do vlastní živnosti?

Následky pro drobné investory

Zatímco velcí investoři se mohou spolehnout na jiné možnosti optimalizace, drobným investorům tento rigidní limit komplikuje situaci. Mnoho z nich se snaží držet své transakce pod touto hranicí, aby se vyhnuli zdanění. To je v praxi iracionální a neekonomické, protože brání efektivnímu nakládání s investicemi a nutí investory, aby se rozhodovali ne podle tržních podmínek, ale kvůli daňovým předpisům.

Nutnost změny

Jestliže chce náš stát podporovat drobné investory (kterým může být kdokoliv z nás - zdravotní sestra, učitel, číšník nebo řidič plzeňské tramvaje) a udržet Českou republiku konkurenceschopnou, měl by tento limit co nejdříve zrevidovat.

Minimálně by měla částka 100 000 Kč reflektovat inflaci a pravidelně se aktualizovat. Zároveň by se mělo urychleně zvážit, zda nedorovnat ten časový úsek, kdy se „legislativně zaspalo“, a nezvednout aktuální výši na 180 000 Kč a následně každoročně zohledňovat inflaci.

A pokud by to pro naše orgány bylo procesně moc komplikované, tak aspoň jednou za dva roky.

Pokud bude současný přístup pokračovat, bude český kapitálový trh zbytečně svázán byrokracií a nevýhodnými daňovými podmínkami. Místo podpory investic tak stát v praxi nutí drobné investory k opatrnosti a přizpůsobování se zastaralým limitům.

Fialová zpomalenost

A to ještě necháváme stranou, že drobným investováním se snaží zabezpečit desetitisíce drobných českých a moravských lidí na svou penzi.

A že s tím neudělala nic za celé volební období ani dnešní fialová pravicová vláda je opravdu silný RED FLAG, že to s její pravicovostí a liberálností v praxi nebude až tak horké. Nicméně to je námět zase na další komentář.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz