Článek
In medias res: Dividenda je část zisku, kterou společnost vyplácí svým akcionářům jako odměnu za investici do jejích akcií. Jedná se o způsob, jakým firmy sdílejí své úspěchy s lidmi, kteří jim poskytli kapitál.
Slovo dividenda je pravděpodobně původem latinské dīvidendum, v překladu znamenalo to, co má být rozděleno. Takže, kdo si myslel, že to slovo prapůvodem z arabštiny, ruštiny nebo angličtiny, tak se šeredně spletl.
Výše dividendy závisí na ziskovosti společnosti, její dividendové politice a rozhodnutí představenstva nebo akcionářů na valné hromadě.
Mámo, jak ta dividenda vlastně funguje?
Společnosti, které generují stabilní zisky, mohou část zisku ponechat na další rozvoj, a část vyplatit jako dividendy. Výplata dividend není povinná, a pokud firma nezaznamená dostatečný zisk, nebo se rozhodne investovat do růstu, dividendu vyplatit nemusí. Když je dividenda vyplácena, je připsána na účet akcionářům podle množství držených akcií.
Typy dividend
Hotovostní dividenda – nejběžnější forma, kdy akcionář obdrží konkrétní částku na jednu akcii přímo na svůj účet.
Akciová dividenda – akcionář dostane nové akcie místo peněz. Tím se zvyšuje počet jeho akcií, ale ne nutně jejich hodnota.
Speciální dividenda – to je jednorázová dividenda, kterou firma vyplácí při mimořádném zisku nebo po úspěšném prodeji aktiva. Nebývá v praxi často.
Vyplácení dividend ukazuje, že společnost je finančně zdravá a schopná generovat zisk. A zisk, to je to proč se podniká, vše ostatní jsou řeči.
Stabilní dividendy přitahují investory hledající pravidelný příjem. Například zavedené společnosti jako banky nebo energetické firmy často vyplácejí dividendy pravidelně, což láká investory, kteří preferují stabilní příjmy před rychlým růstem hodnoty akcií.
Kdo má nárok na dividendu?
Dividendu získají jen ti akcionáři, kteří vlastní akcie společnosti k určitému datu – tzv. rozhodný den pro výplatu dividendy. Akcie je možné nakupovat a prodávat kdykoliv, ale pouze ti, kteří je drží v rozhodný den, získají podíl na zisku.
Jednou z nejčastějších chyb, které se velká část začínajících investorů dopouští, je investování do dividendových akcií s vysokým dividendovým výnosem. Což sice na první dobrou zní nelogicky, ale je to tak.
Předešlý vysoký může být sice opravdu lákavý, ale i velmi rizikový. A tedy i neudržitelný.
Ergo kladívko, z dlouhodobého hlediska je lepší zaměřit se na ověřené a velké společnosti, které sice disponují (relativně) nízkými dividendovými výnosy, ale dokážou nabídnout potřebnou stabilitu nebo růst.
(v případě zájmu více čtenářů se danému tématu můžeme důsledněji a analytičtějí věnovat v některém z dalších článků na tomto blogu - LegMed)
Zdanění dividend
Většina zemí uvaluje na dividendy daně. V České republice je zdanění dividend obvykle formou srážkové daně ve výši 15 %, kterou odvádí přímo společnost před výplatou. Pro zahraniční investory může být uplatněno i vyšší zdanění podle smluv o zamezení dvojího zdanění.
Závěrem
Proč investoři vlastně investují do dividendových akcií?
Investoři a investorky oceňují dividendové akcie pro jejich potenciál stabilního příjmu a menší volatilitu.
Dividendové akcie, zejména u velkých a stabilních firem, bývají méně náchylné k dramatickým výkyvům a představují atraktivní možnost pro investory, kteří preferují jistotu před vysokými výnosy.
Prameny:
https://www.investopedia.com/
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/rady-pro-investory-jak-vydelat-na-dividendach-205789
https://finex.cz/3-investicni-tipy-diky-kterym-muzete-na-dividendach-vydelavat-tisice/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dividenda
vlastní dlouholeté zkušenosti a studium autora - právníka a investora
------------------------