Článek
Lidé v severní Sýrii a jižním Turecku nemají k dispozici základní potřeby, jako je palivo a elektřina, budovy jsou zničené a infrastruktura je poškozená.
Naše pomoc po zemětřesení v Sýrii
Na severozápadě Sýrie v zemětřesením provinciích Idlíb a Aleppo působíme dlouhodobě. Hned v prvních hodinách po katastrofě jsme proto mohli začít ošetřovat raněné, a to přesto, že i naši místní kolegové zemřeli nebo ztratili své blízké pod ruinami.
V prvních dnech bylo cílem především podpořit zdravotnická zařízení, usnadnit přepravu pacientů pomocí sanitek a poskytnout okamžitou pomoc. Postupně naše týmy zřizují mobilní kliniky, těch máme na místě funkčních celkem 11. Aktuálně se také týmy v severozápadní Sýrii soustředí na poskytování psychologické péče, jednak pro lidi zasažené zemětřesením, ale i pro personál organizace.
Přetíženým zdravotnickým zařízením v oblasti dodáváme zdravotnický materiál: balíčky na oddělení pohotovosti, traumatologie a chirurgie.
Lékaři bez hranic podpořili již 30 nemocnic a zdravotnických zařízení například ve městech Azaz, Afrín, či Bab El-Hawa. Organizace vyslala také zdravotnický personál, včetně chirurgů, aby pomohli v nemocnicích, které se potýkají s přílivem zraněných. Celkově máme v regionu asi 500 spolupracovníků.
Ve 4 zdravotnických zařízeních v guvernorátu Idlíb navýšili lékaři kapacitu díky stanům, které jsou přímo určené pro triáž pacientů.
Zdravotnická zařízení a nemocnice jsou přetížené. Personál v severní Sýrii nepřetržitě pracuje, aby se postaral o obrovský počet raněných, které zařízení soustavně přijímají. V severní části Idlíbu ošetřily naše týmy během prvních hodin po zemětřesení zhruba 200 raněných a přijaly 160 lidí, kterým již nedokázaly pomoct. V oblasti provozujeme nebo podporujeme několik zařízení a klinik. K lidem se dostáváme i za pomoci sanitek
Kromě toho organizace nasadila sanitky a podporuje 90 dalších, aby usnadnila převoz pacientů, kteří potřebují naléhavou pomoc, do nejbližších zdravotnických zařízení.
V rámci prvotní reakce v guvernorátu Aleppo se organizaci spolu s místními partnery podařilo zajistit potraviny a přikrývky pro více než 500 rodin v Afrínu.
Podobně rozdali více než 450 sad, včetně hygienických a kuchyňských potřeb a přikrývek lidem v Jindires, jednom z nejvíce postižených měst. V západní části města Idlíb pak Lékaři bez hranic zprostředkovali 2 500 přikrývek, igelitových plachet a 100 zimních souprav.
Nabídka okamžité pomoci lidem postiženým zemětřesením, zejména těm, kteří jsou v tomto chladném počasí bez přístřeší, bude pro týmy i nadále prioritou.
Je třeba nezapomínat na to, že toto je pro Syřany další rána. Ničivé zemětřesení otřáslo zemí, která má nejvyšší počet vnitřně vysídlených obyvatel na světě - 6,9 milionu. Zdravotnictví je v zemi velmi křehké, ekonomická situace špatná a v září propukla i epidemie cholery. Lékaři bez hranic se domnívají, že už teď je potřeba pomalu přemýšlet nad další fází pomoci. Panují i obavy, že bude více a více chybět palivo, bude vypadávat elektřina či nastane nedostatek pitné vody.
Naše pomoc po zemětřesení v Turecku
První členové Lékařů bez hranic dorazili do Turecka ve středu 8. února a začali navštěvovat některé z nejvíce postižených oblastí, aby zhodnotili situaci a humanitární potřeby.
Na jihu Turecka Lékaři bez hranic podporují zasažené obyvatele prostřednictvím místních partnerských organizací. Spolupracují konkrétně s Mezinárodním modrým půlměsícem, se kterým pomáhali při zemětřesení v Izmiru v roce 2020. Organizace je rovněž v kontaktu s tureckými úřady a vyhodnocuje situaci v nejvíce postižených oblastech.